Ekonomi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası sermaye artırma kararı aldı

Investing.com – Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. ( KULLANMAK), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada sermaye artırımına karar verdiğini duyurdu.

Kalkınma ve Yatırım Bankası, plazma yerleştirme olanaklarını artırmak amacıyla 2.500.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesini 10.000.000.000 TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 3.000.000.000 TL artırarak 5.500.000.000,00 TL’ye artırmaya karar verdi. Bu sayede banka yüzde 120 ödenmiş sermaye artırımı gerçekleştirecek.

Artırılacak 3.000.000.000 TL’lik sermayeyi temsil eden her biri 0,01 TL nominal değerli ve imtiyazsız 300.000.000.000 adet payın tamamı nama yazılı olarak ihraç edilecek, Borsa İstanbul’da işlem görecek ve kaydi olarak takip edilecek.

Mevcut ortakların yeni pay alma hakları (rüçhan hakkı) kısıtlanmayacak ve her biri 0,01 TL nominal değerli paylar Merkezi Kayıt Kuruluşu sisteminin asılları çerçevesinde 1 TL’den kullanılacaktır. Yeni pay alma hakkı açısından 1 lot (100 adet) payın nominal değeri. Yeni pay alma hakkının kullanım süresi 15 gün olarak belirlenirken, bu sürenin son gününün resmi tatil gününe denk gelmesi halinde, yeni pay alma hakkının kullanım süresi izleyen iş günü akşamı sona erecektir. .

Yeni pay alma haklarının kullanılması sonrasında pay kalması durumunda bu paylar, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda ilan edilecek tarihlerde nominal değerinden az olmamak üzere 2 iş günü süreyle satılacaktır. Borsa İstanbulA.Ş. Birincil Piyasada belirlenen fiyattan satılacaktır.

Sermaye artırımından elde edilecek fon nasıl kullanılacak?

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası da KAP’a gönderdiği diğer bildirimde elde edilecek fonların kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

Fon kullanımına ilişkin bankadan yapılan açıklama şöyle:

KULLANMAKStoktaki son durum

KLNMA hisseleri, kasım ayında 70 TL’yi gördükten sonra başlayan satışlarla 10 haftadır düşüş trendini sürdürürken, bu hafta 28 TL bandında yer alıyor. Aralık ayının son haftasında düşüş eğilimi yavaşlayan pay, son 3 haftadır 28 TL bandında destek buldu.

InvestingPro adil fiyat analizi, hissenin bankanın son mali sonuçlarına kıyasla yüksek belirsizlikle %60 oranında iskontolu kaldığını gösteriyor. Buna göre bankanın fiyat/satışları, F/K çarpanları ve fiyat/defter değeri oranlarına göre hisse fiyatının yıl içinde mevcut fiyatına göre 46 TL’ye ulaşabileceği öngörülüyor.

Yine InvestingPro üzerinden bankanın finansal sağlığının özet görünümünde oldukça yeterli bir performans puanına sahip olduğu görülürken, kârlılık ve büyüme kalemleri öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu