Ekonomi

TSMC, Arizona’daki ikinci fabrikasının açılışını yaşanan zorluklar nedeniyle 2027-2028’e erteledi

TAIPEI – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Arizona’daki ikinci fabrikasının açılışında bir gecikme olduğunu doğruladı ve zaman çizelgesini başlangıçta planlanan 2026’dan 2027 ile 2028 arasına kaydırdı. Devam eden işgücü kıtlığı ve maliyet artışlarına atfedilen erteleme, bugün Taipei’deki sosyal yardım konferansında duyuruldu. Şirket ayrıca bu yeni tesiste üretilecek çiplerin tipini de henüz belirlemediğini açıkladı.

Ayrıca TSMC, Arizona’daki ilk tesisinde çip üretimine daha önce planlanandan bir yıl sonra, 2025 yılında başlanmasının beklendiğini duyurdu. Bu aksaklık, TSMC’nin Arizona’daki ilk tesisindeki önceki sorunları yansıtıyor ve Biden yönetiminin ABD’de yerli çip üretimini desteklemeyi amaçlayan Çip ve Bilim Yasası üzerinde önemli etkileri var.

ABD’deki gecikmelere rağmen TSMC’nin diğer bölgelerdeki operasyonları planlandığı gibi ilerliyor. Şirketin Japonya’daki girişimi yolunda gidiyor ve üretimin 2024 sonlarında başlaması planlanıyor. Apple (NASDAQ: AAPL) CEO Tim Cook, TSMC’nin Arizona’daki tesisi faaliyete geçtiğinde Apple’ın burada üretilen işlemcileri kullanacağını belirtti.

TSMC şu anda vergi endişelerini çözmek için ABD’li yetkililerle görüşmelerde bulunuyor. Şirket, ABD ile Tayvan arasında bir vergi anlaşmasının bulunmamasından kaynaklanan çifte vergilendirmeden kaynaklanan mali yükü azaltmak için vergi indirimi istiyor. Bu vergi sorunlarının çözülmesi, ABD pazarındaki üretim varlığını genişletmenin karmaşıklığı nedeniyle TSMC için hayati önem taşıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu