Ekonomi

TCMB reeskont kredi limitini artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, TCMB’nin bankaların reeskont kredisi günlük limitini 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarmasına ilişkin, “Seçici kredi sıkılaştırmasıyla yol haritamızı kararlılıkla uyguluyoruz” dedi. Enflasyonun bir an önce düşürülmesi, Enflasyonla mücadeleye geçiş.” “Bu süreçte cari dengeye katkı sağlayan ihracatçılarımızın finansmana erişimine öncelik veriyoruz.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) yapılan açıklamaya göre, TCMB’nin bankaların reeskont kredisi günlük limitini 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarması ihracatçılar tarafından büyük memnuniyetle karşılandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, reeskont kredilerine ilişkin düzenlemeye ilişkin şunları söyledi: “Enflasyonu bir an önce düşürmek için seçici kredi sıkılaştırması içeren yol haritamızı kararlılıkla uyguluyoruz. İhracatçılarımızın finansmana erişimini önceliklendiriyoruz.” Enflasyonla mücadelede cari dengeye katkı sağlayan, istihdamın ve ihracatın artmasına önemli katkı sağlayan.” “Reeskont kredilerinde KOBİ’lerin payının artırılmasına yönelik uygulamaları desteklemeye devam edeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“İhracatçılarımız finansman arayarak vakit kaybetmek yerine daha fazla üretime ve ihracata odaklanabilecekler.”

TİM Başkanı Mustafa Gültepe de reeskont kredi limitlerinin artırılmasıyla önemli bir sorunun aşıldığını, artık üretim ve ihracata daha fazla odaklanabileceklerini ifade etti.

Gültepe, ihracatçıların uzun süredir uygun şartlarda finansmana erişimde sıkıntı yaşadıklarını hatırlattı. İhracatçıların finansmana erişimine öncelik veren yeni politika ekonomiYönetimin bu konuda önemli adımlar attığını belirten Gültepe, şöyle konuştu:

“Süreç, Eximbank kredilerinde ihracatçıya 70 milyar liralık ek destekle başladı. Ama bizim için asıl önemli olan Merkez Bankası’nın bankaların reeskont kredisi günlük limitini artırmasıydı. Nitekim 20 Temmuz’da, reeskont kredi limiti 5 kat artırılarak 300 milyon liradan 1,5 milyar liraya çıkarıldı.” lira. Reeskont kredi limitleri bugün 2 kat artırılarak 3 milyar TL’ye ulaştı. Yani 1,5 ay önce sadece 300 milyon lira olan günlük reeskont kredi limitinde 10 kat artış yaşandı. Yeni düzenlemeyle yüzde 30 ilave döviz satışı ve peşin döviz satış koşulları gibi koşulların kaldırılmasını da çok uygun buluyoruz.

Böylece KOBİ’lerin aldığı kredilerin payı artarken, yüksek performanslı ihracatçıların önceliklendirildiği bir süreç başlıyor. Elbette tüm bu kararların arkasında istişare ve sağduyu var. Bu süreçte Merkez Bankası Başkanımız Hafize Gaye Erkan’la çok verimli toplantılar yaptık. İhracatçılarımıza verdiği destek ve sağladığı kolaylıklardan dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Reeskont kredi limitlerini artırarak önemli bir sorunu aşıyoruz. Böylece ihracatçılarımız finansman arayarak vakit kaybetmek yerine daha fazla üretime ve ihracata odaklanabilecekler.”

Gültepe, Merkez Bankası’nın finansmana erişim konusunda yapacağı düzenlemelerin Türkiye’nin toplam ihracatına olumlu yansıyacağını belirtti.

karakopru-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu