Haber

Polonya Başbakanı, Ukrayna’nın tahıl ihracatına kısıtlama getirilmesi durumunda sınırları kapatmayacak

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna tahıl ihracatına yönelik kısıtlamaları genişletmemesi halinde Polonya’nın bu karara uymayacağını belirterek, “Polonya, Ukrayna tahılının akışına izin vermeyecek. Brüksel’in kararı ne olursa olsun” dedi. Yetkililer olarak sınırlarımızı açmayacağız.” İfadelerini kullandı.

Morawiecki, bahise ilişkin bir görseli sosyal medya platformu X hesabında paylaştı.

Komşularına yardım etmeleri gerektiğinde kalplerini ve evlerini açtıklarını kaydeden Morawiecki, “Polonya’nın çıkarları için mücadele etmek zorunda kaldığınızda çiftçilerimizin çıkarlarının korunacağını yalnızca Hukuk ve Adalet Partisi hükümeti garanti eder.” söz konusu.

Morawiecki, Polonya tarımına zarar verilmesine “hayır” dediklerini vurgulayarak, “Ukrayna tahılının ortak AB pazarına ithalatını engelleyen şey bizim sert tavrımızdır. Bunun nasıl biteceğini size anlatacağım. Polonya, Ukrayna tahılının akışına izin vermeyecek” dedi. Brüksel yetkililerinin kararı ne olursa olsun sınırı açmayacağız, bunu dikkate alın.” “Bunu yapmak zorundalar çünkü Polonyalılar bunu kabul etmeye hazır.” değerlendirmesini yaptı.

Nisan ayında Polonya ve Macaristan, Ukrayna’dan tahıl ve diğer gıda maddelerinin ithalatına sınırlarını tek taraflı olarak kapattı.

Mayıs ayında AB, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’a buğday, mısır ve yağlı tohumların yurtiçi satışını 5 Haziran’a kadar yasaklama izni vermiş, bu yasak daha sonra 15 Eylül’e kadar uzatılmıştı.

Başta Polonya olmak üzere söz konusu ülkeler yasağın yeniden uzatılmasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu