Haber

‘Marmara Denizi Bizim’ Mesajı

Büyükşehir, 8 Haziran Marmara Deniz Günü etkinlik hazırlıkları kapsamında değerli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantıda “Marmara hepimizin” mesajı verildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ekosistemin doğal dengesinin bozulduğu günümüzde tüm canlılara ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Marmara Denizi’nin korunması ve saflaştırılması için değerli bir adım atan Büyükşehir, İzmit Körfezi Doğu Havzası’nın dip çamurunun temizlenmesi, susuzlaştırılması ve bertarafı projesini başlattı. Kocaeli halkının daha temiz bir denize sahip olması için aralıksız çalışan ve birbirinden değerli projeler üreten Büyükşehir, ilçe belediyeleri ile eş zamanlı olarak “Marmara Hepimizin” bildirisinin verileceği bir bilinçlendirme etkinliği düzenleyecek.

 

İŞLER TARTIŞILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında açıklanan Marmara Denizi Günü etkinlikleri için hem Büyükşehir Belediyesi hem de ilçe belediyeleri tarafından ilimizde yapılması planlanan faaliyetler öncesinde, Marmara Denizi’nde tüm belediyelerce eş zamanlı yürütülen ve 8 Haziran’da ilçe belediyelerine haber verildi. Temizlik İşleri ve Çevre Koruma Şube Müdürleri ile toplantıya gelerek yapılacak çalışmaları değerlendirdi. Kocaeli Kongre Merkezi Selim Sırrı Paşa Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Mesut Değer ile Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Müdürü Ahmet Cihat Kahraman katıldı. Kıymet ve Kahraman, Marmara Denizi’nin temizliğine yönelik çalışmalar ve gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

SOSYAL BİLİNÇ

İlki geçen yıl gerçekleştirilen ve bu yıl biyoçeşitlilik temasının öne çıkarılacağı toplantıda, Marmara Denizi’nin korunmasında toplumsal farkındalığın önemi vurgulandı. Buna göre 8 Haziran’da gerçekleştirilecek “Marmara Deniz Günü” etkinlikleri kapsamında “Marmara Hepimizin” mesajı verilecek ve başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Körfez’e kıyısı olan tüm ilçe belediyeleri İzmit Belediyesi, çocukların, gençlerin, yerel STK’ların ve ilgili tüm vatandaşların katılımıyla bir dizi arınma ve farkındalık çalışması gerçekleştirmesini sağlayacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu