Haber

İsrail Ordu Radyosu: Şifa Hastanesi’nde İsrailli mahkumlara dair hiçbir iz yok

İsrail ordusu bu sabah Gazze’de binlerce hasta ve yerinden edilmiş sivilin yaşadığı bölgenin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X platformunda yaptığı paylaşımda Şifa Tıp Merkezi’nin belli bir kesime yönelik askeri operasyon düzenlediğini belirtti.

Adraee, operasyona katılan vatandaşları, sağlık ekiplerini ve hastaları hedef almadığını iddia etti.

Operasyon öncesinde konunun hastane müdürlüğüne iletildiğini belirten Adraee, operasyon öncesi hastaların ve mültecilerin hastaneden tahliyesi için çaba sarf edildiğine dikkat çekti.

Öte yandan Gazze Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada, söz konusu operasyonun başlayacağına ilişkin bilginin Şifa Hastanesi’ne verildiğini doğruladı.

Çekim başladı

El Cezire televizyon kanalında canlı yayın sırasında telefonla ulaşılan Şifa Hastanesi Müdürü Münir el-Berş, hastaneye yönelik silah ve bombardımanın devam ettiğini belirtti.

El-Bersh, “Hayatta kalırsak görevimize devam edeceğiz, şehit olursak cennette buluşacağız.”İfadelerini kullandı.

Hastane içinden canlı telefon görüşmesine katılan siviller, saldırılar nedeniyle hastanenin iç koridorlarında, pencerelerden uzakta kalmaya devam ettiklerini kaydetti.

“Şifa Hastanesi’nde İsrailli esirlerin olduğuna dair bir işaret yok”

İsrail Ordu Radyosu’nun aktardığı haberde, “Şifa Hastanesi’nde kaçırılan kişilerin varlığına dair bir iz yok, taramalar devam ediyor.”Onun sözleri yer aldı.

İsrail güçlerinin hastanede olduğu haberinde, Askerlerden ayrı kalan hastalarla veya hastanedeki sağlık ekipleriyle herhangi bir çatışma yaşanmadı.”kaydedildi.

7 bin mülteci hastanede

Daha önce Sağlık Bakanlığı Facebook sayfasında yazan Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra şunları söyledi: “İsrail işgali, iki saat boyunca yoğun bombardıman ve yoğun silah ateşine devam ederek, Şifa Tıp Merkezi’ni her taraftan kuşatarak, buradaki herkesi ölüm çemberinin içine sokuyor.”dedi.

Kudra, Şifa Hastanesi’nde 1.500 kişilik sağlık ekibi ve yaklaşık 7 bin mültecinin bulunduğuna dikkat çekti.

Gazze hükümeti: Şifa Hastanesi’ne baskın yapmak savaş suçudur

Gazze Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail el Sevabite, “İsrail, Şifa Hastanesi’nin direnişin sevk ve yönetim merkezi olduğunu kanıtlayamayacak” dedi. söz konusu.

Sevabite, İsrail işgal güçlerinin Şifa Hastanesi’ne yaptığı baskının savaş suçu olduğunu söyledi.

İsrail’in Şifa Hastanesi’nin Gazze’deki direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu kanıtlamaya çalıştığını ancak bunda da başarısız olacağını belirten Sevabite, “İşgal güçleri hastaneye silah sokacak, bunu makul bir şekilde organize edecek ve ele geçirecek” öngörüsünde bulundu. resimleri.”

“Birkaç gün önce tüm uluslararası kuruluşlara ve Kızıl Haç’a Şifa kompleksindeki yaralıları kurtarmaları için çağrıda bulunduk, ancak onlar yanıt vermeyi reddettiler ve kendilerini işgalin hedefleriyle aynı hizaya getirerek olup bitenlerin sorumluluğunu üstlendiler.”

“İsrail güçleri Şifa Hastanesi’ne saldırarak bir iğrenç hata daha yaptı”

İsrail ordusunun binlerce sivil ve hastanın bulunduğu Şifa Hastanesi’ni işgaline ilişkin Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İsrail güçleri, 9 bine yakın hasta, yaralı, sağlık personeli ve yerinden edilmiş sivilin bulunduğunu bilerek Şifa Hastanesi’ne saldırarak ve hastanenin içine ateş açarak bir kez daha önceden planlanmış alçak bir suç işledi.” ifadeler kullanıldı.

Şifa Hastanesi’ne yapılan bu saldırının, İsrail’in hastanelere, ambulanslara ve sağlık çalışanlarına yönelik devam eden ve 700’den fazla kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan saldırı ve katliamlarının yenisi olduğu belirtildi.

Hamas, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne saldırısından Biden ve yönetimini sorumlu tuttu

Hamas, İsrail ordusunun Filistin silahlı direnişinin bulunduğunu iddia ettiği Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “İşgal ordusunun Şifa Hastanesi’ne saldırısının yansımalarından, sağlık personeli ve binlerce yerinden edilmiş insanın yaşadığı olumsuzluklardan İsrail’i, (ABD Başkanı Joe) Biden ve yönetimini ve uluslararası toplumu tamamen sorumlu tutuyoruz.”Onun sözleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

Birleşmiş Milletler’in sessizliği ve birçok ülke ve rejimin başarısızlığı, Filistin halkımızı topraklarına ve yasal ulusal haklarına sahip çıkmaktan caydırmayacak. Halkımıza, onları ve haklarını tüm gücümüzle savunmaya devam etme sözümüzü sürdüreceğiz. İşgal, çocuklarımıza, kadınlarımıza, kutsallarımıza karşı işlediği suçların ve saldırıların bedelini ağır ödeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu