Haber

Engelliler için araç bakım ve onarımı artık ücretsiz

Engelliler için araç bakım ve onarımı artık ücretsiz

Eskişehir’de ücretsiz engelli araçları bakım ve onarım atölyesi açıldı

ESKİŞEHİR – Eskişehir Valiliği himayelerinde engelli vatandaşların araçlarını ücretsiz tamir ettirebilecekleri “Engelli Araçlar Bakım Onarım Atölyesi” açıldı.

Eskişehir Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen atölyede, öğrencilerin eğitim almaları ve engelli araçlarının bakım ve onarımlarını yapmaları amaçlanıyor. Açılış töreni Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Türkiye Engelliler Derneği Lideri Cafer Pişkin ve Başkan Yardımcısı Yusuf Girat’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Konuşmaların ardından Vali Ayyıldız ve Milli Eğitim Müdürü Töre, engelli vatandaşlarla birlikte atölyeyi gezdi. Dünya Engelliler Günü öncesinde açılışı yapılan atölye, engelli vatandaşlara tamamen ücretsiz hizmet verecek.

“Yeterince yapılan bir şey görmüyoruz, bu bir yolculuk”

Engellilerin sorunlarına yönelik farkındalık yaratmaya dikkat çeken Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, “1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ilan edildi. engellilerin daha iyi yaşam koşullarına sahip olması, insan haklarının tam ve eşit olarak sağlanması, karşılaştıkları sorunlar, hakları ve emekleri günümüz dünyasının en değerli sorunlarından biri haline gelmiştir. Ülkemizde Engelliler konusunda son yıllarda giderek artan bir tutum sergilenmektedir.Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını ‘Erişilebilirlik Yılı’ ilan etmesi ile vatandaşların kamu ve özel kurumlara sağladığı fayda ve erişilebilirlik doruğa ulaşmıştır.Fakat yapılan bir şey görmüyoruz. yeter bu bir gezi hayat gelişiyor engellilerimizin de bu gelişen hayattan tam anlamıyla yararlanabilmesi için bizlerin de bunları uygun şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. eyl o zaman Yolları ve prosedürleri ortaya çıkarmak yöneticiler olarak bizim birincil ve en değerli görevimizdir. Engelli kardeşlerimizle birlikte hepimiz engelli adayıyız. Bu nedenle engelli vatandaşlarımız için hiçbir şey yapmıyoruz. Kendimiz bir şeyler yapıyoruz. Onlar mutlu oldukça biz de mutluyuz.”

“Dileklerinizi yerine getirmekten onur ve gurur duyuyorum”

Çalıştayın açılışında konuşan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Engellileri kan bağı değil, can bağı kurduğum dostlarımız olarak kabul etmekten onur ve gurur duyuyorum. dileklerini yerine getirmekten onur ve gurur duydum.Engelli ailelerimizin yanında olan saygıdeğer Dr.Didem Ayyıldız hanıma, çalışma arkadaşlarıma, Atatürk Meslek Lisesi yöneticilerine, öğretmen ve öğrencilerimize şükranlarımı sunarım.

“Mevcut açılışın Eskişehir için çok güzel olduğunu düşünüyorum”

Atölyenin açılmasının önemine değinen engelli vatandaş Emre Örler, “Engelli arkadaşlar olarak bu atölyenin açılmasından dolayı çok mutluyuz. Yeterli ve keyifli bir şekilde devam etmesini temenni ediyorum. Engelliler bataryasıdır. Eskişehir adına şu anki açılışın çok güzel olduğunu düşünüyorum. Nasıl yapacağını bilmeyen engelli arkadaşlarımız için de çok güzel olacak. Bazı şeyleri kendimiz öğreneceğiz. Şu anda hepimiz çok mutluyuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu