Ekonomi

Yandex’in Rusya’daki varlıkları satılıyor

Rus teknoloji şirketi Yandex’in ana şirketi Hollanda merkezli Yandex NV, Rusya’daki varlıklarının Rus yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma 475 milyar ruble (yaklaşık 5,2 milyar dolar) karşılığında satılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Yandex NV’den yapılan açıklamada şirketin Rusya’daki varlıklarının satışı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Varlıkların Rus yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma satılacağı belirtilen açıklamada, sözleşme bedelinin 475 milyar ruble olduğu kaydedildi.

Söz konusu konsorsiyuma Rusya’nın en büyük özel petrol şirketi Lukoil’in de dahil olduğu, anlaşma doğrultusunda Yandex NV’nin 31 Temmuz itibarıyla “Yandex” markasını kullanmayı bırakacağı bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yandex NV Yürütme Konseyi Lideri John Boynton, Yandex’in Şubat 2022’den bu yana çeşitli zorluklarla karşılaştığını belirterek, “Bu olağanüstü koşullarda hissedarlarımız, ekiplerimiz ve kullanıcılarımız için mümkün olan en iyi çözümü bulduğumuza inanıyoruz.”dedi.

Rusya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından yaptırım uygulanan Yandex’in kurucusu Arkadiy Voloj, Aralık 2022’de şirketten ayrıldığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu