Haber

Yaban keçileri sürü halinde görüldü, profesör sevindi

DİYARBAKIR’ın Çermik ilçesinde 3 doğaseverin yolladığı yaban keçisi görüntülerini inceleyen Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, “Yüzde 20 oranında azalma olacağı tahmin ediliyor. Nüfus, habitatlarının bozulması, aşırı kaçak avlanma ve yakın gelecekte iklim değişiklikleri nedeniyle.Bu olay bizi çok mutlu etti.Onları Diyarbakır’da görmek son derece değerli.Onları korumamız gerekiyor.” .

Çermik ilçesi kırsalında yürüyüş yapan dağcılar Muhammed Yalçın, Ömer Çicihan ve Faruk Okan, Gelincik Dağı’nda nesli tehlikede olan yaban keçisi sürüsüyle karşılaştı. Dağ keçilerini cep telefonlarıyla görüntüleyen dağcılar, görüntüyü Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Zooloji Anabilim Dalı Başkanı’na bildirdi. Dr. Ali Satar’a gönderdi. Görüntüleri inceleyen Prof. onları korumak gerekiyor.”

Satar, “Dünyada çok geniş bir alanda yaşayabilen yaban keçilerine, denizden yüksekliği 4 bin ila 4 bin 500 metreye ulaşan sarp kayalıklarda rastlamak mümkün. Ülkemizin Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde seviyesinde. Bölgemizde 1.500 metrenin üzerindeki alanlarda bulunabilirler. Bunlar doğasever arkadaşımız tarafından fotoğraflandı. Bize görüntüleri gönderdiler. Bu olay bizi çok mutlu etti. Bunları Diyarbakır’da görmek de bize mutluluk verdi. Biz de biraz endişeliyiz açıkçası. Bu nedenle bu türlerin korunması gerekmektedir. Onlara zarar vermenin cezası çok büyük” dedi. DİYARBAKIR’DA GÖRÜLMESİ ÇOK DEĞERLİ. iklim değişiklikleri, Prof. Dr. Satar şunları söyledi:

“Kaçak avlanma, yaşam alanlarının tahribatı ve beslenme alanlarının daralması nedeniyle soylarının tehlikeye girebileceği araştırmalarla belirtiliyor. Dünyada ve ülkemizde yaban hayatı popülasyonları her geçen gün hızla yok oluyor. insan faaliyetleri sonucunda çevre ve yaban hayatı habitatlarının tahrip edilmesi Dünya Yaban Hayatı Koruma Birliği tarafından oluşturulan ve tüm dünyada bilimsel veri olarak kabul edilen yaban keçileri kırmızı listesinde atık kategorisinde yer almaktadır. sayıları azalacak. Diyarbakır’da görmek son derece değerli. Bu nedenle bölgemizde görülen bu canlıları tanıtmamız ve telef olmalarını önlememiz gerekiyor.”

kozlukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu