Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a EYT mektubu

TESK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre Palandöken, esnaf ve sanatkarların EYT düzenlemesine dahil edilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

Palandöken mektubunda, şu ana kadar norm birliğinin sağlanamaması nedeniyle esnaf ve sanatkarların EYT’den yararlanamadığını, esnafın 9 bin iş gününde emekliye ayrıldığını bildirdi. Palandöken şu ifadeleri kullandı:

“SSK’lı 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor, kadınlar bir kez daha faydalanıyor ama esnaf ve sanatkar olunca 9 bin gün oluyor. Ortadaki prim gün sayısı değerli. Sosyal devlet ilkelerine göre ayrım yapmaksızın Esnaf da bu haktan yararlanmalıdır.Yani çalışanlar 5 bin prim gün ile emekli olurken, esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim gün ile emekli olabilecekler. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. EYT yönetmeliği kapsamında bu fark ortadan kaldırılmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

“2,5 milyon kişinin faydalandığı EYT’den esnaf ve sanatkârlar faydalanmalı”

Norm ve standart birliğinin sağlanabilmesi için emeklilik şartlarının eşitlenmesi gerektiğini savunan Palandöken, “2000 yılından önce oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur’a kaydı olamayan esnafa imkan tanınmalı. Cumhurbaşkanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’den EYT’li esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik açıklama bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu