Haber

Son Dakika: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Twitter’da reklam yasağı getirdi

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Twitter’da reklam yapılması yasak. Karara göre, Türkiye’de yerleşik vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler Twitter’da yeni reklam yayınlayamayacak. BTK, temsil yükümlülüğünü yerine getirmediği için Twitter’da reklam yasağı kararı aldı.

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINDA TEMSİL YÜKÜMLÜLÜĞÜ KURULMUŞTUR.

Sosyal Medya Kanunu uyarınca, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı sosyal ağ sayaçlarında kullanıcılar, yetkililer ve sosyal ağ sağlayıcılar arasında iletişim ilişkisi kurulabilmesi için en az bir kişinin Türkiye’de temsilci olarak atanması zorunludur.

BANT GENİŞLİĞİ KAPATILABİLİR

Reklam yasağı kararının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde ilgili sosyal ağın internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50’ye, söz konusu yükümlülüğün başvurunun kabulüne ilişkin hakim kararının uygulanmasından itibaren 30 gün içinde yüzde 90’a kadar düşürülmesi için Sulh Ceza Hakimliğine başvurulabilir.

TEMSİLCİ AÇILMASINI KABUL EDERSE CEZA KALDIRILACAKTIR

Bu süreçlerin sonunda dahi sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederse haklarında uygulanan idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek, reklam yasağı kaldırılacak ve internet trafiği bant genişliğine müdahale sonlandırılacak. Kanun kapsamında sosyal medya şirketleri Türkçe olarak yapılan başvurulara Türkçe cevap verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu