Haber

OMÜ’de “Aile içinde şiddetle baş etmede çözüm önerileri” çalıştayı yapıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ), “Aile içinde şiddetle baş etmede çözüm önerileri” çalıştayı yapıldı.

OMÜ’den yapılan yazılı açıklamaya nazaran, çalıştay, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü kapsamında, OMÜ Bayan ve Toplum Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKTAM), Samsun Valiliği Şiddet Tedbire ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürlüğü ile OMÜ Ruhsal Müşavere ve Rehberlik Topluluğu iş birliğinde organize edildi.

OKTAM Müdürü Hatice Kumcağız, çalıştayda yaptığı konuşmada, aile içi şiddetin bir halk sıhhati sorunu olduğunu söz etti.

Aile içi şiddete maruz kalan bayanlarda yaralanmalar, ruhsal hastalıklar ve hamilelik komplikasyonlarını kapsayan kısa ve uzun devirde sıhhat sıkıntıları, çocuklarda ise duygusal, davranışsal ve sıhhatle ilgili problemler görüldüğüne işaret eden Kumcağız, şunları aktardı:

“Şiddete maruz kalan kadınların, yıllar sonra şiddet olmasa bile hiç şiddete uğramamış kadınlara göre 2 kat daha fazla fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarının olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Bu kapsamda aile içi şiddet dünya genelinde önemli bir halk sağlığı ve insan hakları sorunu olarak görülmekte.”

Samsun Vilayet Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Murat Baykut ise bayana yönelik şiddete karşı sıfır tolerans yaklaşımıyla hareket ettiklerini vurguladı.

Kolluk kuvveti olarak jandarmanın temel görevinin, şahısların temel hak ve hürriyetlerine hürmet eşliğinde, emniyet ve asayiş ile kamu tertibini sağlamak olduğunu belirten Baykut, şöyle devam etti:

“Kadına yönelik şiddetle çabada temel emelimiz önleyici olmak. Asayiş Şube Müdürlüğümüz bünyesinde Aile İçi Şiddetle Çaba ve Çocuk Kısım Amirliği kuruldu. Toplumla temas ettiğimiz her noktada, bayana yönelik şiddetle gayrette ‘sıfır tolerans’ unsuruyla çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Vilayet Jandarma Komutanlığımıza bağlı ünitelere müracaatta bulunan vatandaşlarımızın güler yüzle ve inanç verici bir halde karşılanması, taleplerinin faal ve süratli bir halde alınması ve süreçlerinin hızla tamamlanması niyetiyle jandarma karakollarımızda ‘Güven Masası’ uygulaması hizmet vermeye devam ediyor. Tüm bayan vatandaşlarımıza Bayan Dayanak Uygulaması (KADES) hakkında bilgilendirme yapılarak akıllı telefonlarına KADES uygulaması yükleniyor.”

Çalıştayda, OMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Bayan ve Aile Araştırmaları Anabilim Kolu Yüksek Lisans Programı öğrencileri, Samsun ŞÖNİM meslek elemanları ve ruhsal danışmanlık uzmanları ile OMÜ Rehberlik ve Ruhsal Danışmanlık Topluluğu öğrencileri çeşitli istikametlerden aile içi şiddeti önlemeye yönelik teklifleri paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu