Ekonomi

Nvidia’nın yükselişi S&P 500’ü yeni zirvelere taşırken en iyi hisseler öne çıkıyor

ABD hisse senedi piyasasının rekor kıran rallisi, Nvidia ve küçük bir grup ağır siklet hisse senedi tarafından giderek daha fazla destekleniyor ve piyasanın birkaç baskın oyuncuya bağımlılığına ilişkin endişeleri yeniden alevlendiriyor. Nvidia, Microsoft (NASDAQ:MSFT), Meta Platforms (NASDAQ:META), Alphabet ve Amazon (NASDAQ:AMZN).com, S&P 500‘ün bu yılki %12’nin üzerindeki toplam getirisinin yaklaşık %60’ını sağladı. Özellikle Nvidia’nın bu yılki %147’lik etkileyici artışı, endeksin kazancının yaklaşık üçte birine katkıda bulunarak Çarşamba günü itibariyle onu dünyanın en değerli ikinci şirketi haline getirdi.

Bu şirketlerin hisse fiyatları yükseldikçe S&P 500 üzerindeki etkileri de arttı ve ilk dört hisse senedi -Microsoft, Apple (NASDAQ:AAPL), Nvidia ve Alphabet- Mayıs ayı sonunda endeksin yaklaşık %24’ünü temsil ederek son altmış yılın en yüksek toplu ağırlığına ulaştı. Bu yoğunlaşma, bu kilit hisse senetlerinin duraksaması halinde piyasanın kırılganlaşacağından korkan bazı yatırımcıları endişelendirdi.

S&P 500’deki en büyük on hisse senedi Mayıs sonunda %34,1’lik rekor bir ay sonu ağırlığına ulaşarak piyasadaki yoğunlaşmanın altını çizdi. S&P 500’ün 2023 yılında “Muhteşem Yedili” olarak bilinen mega teknoloji ve büyüme hisseleri öncülüğünde %24’lük bir artış kaydetmesine rağmen, piyasanın geneli cansız kalmıştır. 2024’ün ilk çeyreği finans, enerji ve sanayi sektörlerinin endeksten daha iyi performans göstermesiyle umut vaat ederken, bu eğilim ikinci çeyrekte tersine dönmüştür.

Ortalama hisse senedini yansıtan eşit ağırlıklı S&P 500, S&P 500’ün %12’lik kazancına kıyasla bu yıl yalnızca %4,5’lik bir artış gösterdi. Piyasa stratejistleri daha yaygın bir toparlanma umuyordu, ancak bu yılın ilk yarısında durdu. Piyasanın daralan odağı, megacap teknoloji şirketlerinin kazanç hakimiyeti ve yapay zeka faydalanıcıları için artan heyecan gibi faktörlere bağlanıyor.

Nvidia’nın piyasa değeri Çarşamba günü 3 trilyon doları aşarak Apple’ı geride bıraktı ve yapay zeka çipi pazarındaki lider konumuyla desteklenen Microsoft’un gerisinde kaldı. Nvidia’nın hisseleri 22 Mayıs’taki güçlü kazanç raporundan bu yana %29 yükselirken, S&P 500 %0,9 artış gösterdi. Bu büyüme piyasa için önemli bir destek oldu, ancak Nvidia’nın bir düzeltme yaşaması durumunda da bir risk oluşturuyor.

S&P 500 genelinde kazançların artmasının da yardımıyla piyasanın önümüzdeki aylarda yeniden genişleyeceğini öngörüyorlar. S&P 500’ün geri kalanındaki %7,4’lük artışa kıyasla “Muhteşem Yedili “nin kazançlarının 2024’te yaklaşık %27 artması ve yıl ilerledikçe aradaki farkın kapanması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

camardihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu