Ekonomi

Memur ve memur emeklilerinin gözü pazarlık sürecinde

1 Ağustos’ta başlayan süreç, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurla ilgili toplu sözleşme görüşmelerinde devam ediyor.

11 hizmet branşına ilişkin tekliflerin belirlenen iş takvimi doğrultusunda tasnif edilmesiyle devam eden müzakerelerde, kamuoyuna ait tekliflerin de ön görüşülmesi gerçekleştirildi. Tüm tekliflerin tasnifi ve ön görüşmelerinin tamamlanması ile büyük önem taşıyan müzakere aşamasına geçildi.

Bu kapsamda 11 hizmet şubesinin yönetim kurulu raporları 12 Ağustos’a kadar hükümet ve yetkili sendikalar arasında görüşülecek.

Müzakerelerin sona ermesinin ardından hükümetin kamuoyuna yönelik ilk zam teklifini 14 Ağustos’ta Memur-Sen’e sunması bekleniyor.

“Piyasa gerçeklerine dayalı bir teklifle masaya gelmeliyiz”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, hizmet kollarına yönelik sınıflandırma ve ön görüşme süreçlerinin olumlu ve verimli geçtiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da süreci yakından takip ettiğini belirten Tonbul, şunları kaydetti:

“Hizmet branşlarının sınıflandırılmasında ve ön müzakere sürecindeki olumlu havanın müzakerelerin müzakere kısmında da devam etmesini istiyoruz. Gerçekleşen enflasyon rakamları, Merkez Bankası’nın revize ettiği enflasyon tahminleri ve piyasanın durumu ortada. Bunlara bakıldığında , taleplerimiz oldukça makul.Bu nedenle kamu işvereni, enflasyon hedeflerini değil, piyasa gerçeklerini esas alan bir teklifle 14 Ağustos’ta masaya gelmelidir.”

Memur ne istiyor?

Toplu iş sözleşmesi masasında yetkili konfederasyon olan Memur-Sen ilk 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 zam istedi. 2024 üç aylık dönemler için refah payı dahil aylar.

Konfederasyon, 2025 yılı için 6 aylık dönemler için prestij payı dahil olmak üzere ilk 6 ayda yüzde 25, ikinci 6 ayda yüzde 15 oranında zam talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu