Haber

Lozan’ın 100. Yıl Kutlaması Muğla’da Düzenlendi

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile İnönü Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği Lozan Antlaşması’nın 100. yılında seminer, belgesel, stant ve animasyon gösterimi gerçekleştirildi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de katıldı.

  Muğla Büyükşehir Belediyesi, Lozan Antlaşması’nın 100. yıl dönümü nedeniyle İnönü Vakfı ile etkinlik düzenledi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı Gülsün Bilgehan, İsmet İnönü’nün torunu da olan Gülsün Bilgehan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve davetliler katıldı.

Seminerde konuşan İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan, “Böyle bir günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu ülke kolay kurulmadı. Dünya tarihinde önemli bir hafta. Bundan tam 100 yıl önce yıkılan bir imparatorluğun küllerinden 24 Temmuz 1923’te yeni bir devlet kurulur. Genç Türk Devleti kuruluyor” dedi.

Başkan Gürün, “Lozan Ülkemiz İçin Çok Önemli Bir Anlaşmadır”

Lozan Antlaşması’nın Türkiye için büyük değer taşıdığını vurgulayarak,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün  “Gülsün Bilgehan’ın dedesi  İsmet İnönü imzalı muhteşem perdenin yıl dönümünde birlikteyiz. Geçmiş yıllarda Lozan’ın yıldönümlerinde Türkiye’nin dört bir yanında çok farklı kesimlerin yaptığı toplantılar oradaki telaffuzları dinler ve tüm Türkiye’nin gündemi olurdu. Ancak bugün,  bu durum normalleştirilmeye ve unutulmaya çalışılmaktadır.  Biz bu ülkeyi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, bağımsız bir ülke olarak, laik, demokratik bir hukuk devleti olarak geleceğe taşımakla yükümlüyüz. Bunu hep birlikte yapacağız” dedi.

Başkan Gürün, “Lozan yiğidi İsmet Paşa’nın bize emanet ettiği bu bedellere hep birlikte sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk, Lozan’dan sonra bundan bahsederken, ‘Bu anlaşma, Türk Milleti’nin yüz yıllardır aleyhine hazırlanmış büyük bir anlaşmadır.  Bir suikastin sonuçsuz kaldığını ifade eden bir belgedir’ diyor. Bunu İsmet Paşa’yı yendikten sonra söylüyor. Lozan, Türkiye’nin ulus devlet olabilmesi için misakın ulusal sınırlarının ve özgürlüğünün uluslararası boyutta tescil edildiği bir antlaşmadır. Bunun altında İsmet Paşa var. Kurtuluş Savaşımızın kahramanı, askeri ve siyasi bir deha olan Mustafa Kemal Atatürk var. Onlara ne kadar minnettar olursak olalım, bu yeterli olmayacaktır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

konakhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu