Haber

KARLI DÖKÜLMÜŞ DAĞA YABAN HAYVANLARINA YEM BIRAKILDI

MANİSA’daki Spil Dağı Milli Parkı yoğun kar yağışı nedeniyle beyaz örtüyle kaplanırken, başta Manisa ve İzmir olmak üzere çevre illerden vatandaşlar Spil’e akın etti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, kar yağışının 30 santimetreye ulaşması nedeniyle yem bulmakta zorlanan yaban hayvanları için 500 kilo kuru yem ve 250 kilo pazar atığını doğaya bıraktı.

1517 metre yükseklikteki Spil Dağı Milli Parkı, gün boyu devam eden kar yağışı nedeniyle dün gece karla kaplandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kurt, tilki, tavşan, domuz, sansar gibi yaban hayvanlarının yoğun olarak bulunduğu Spil Dağı Milli Parkı’nda çeşitli bölgelere 500 kilo kuru yem ulaştırdı. 250 kilo pazar fazlası bıraktı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Adil Şencan, “Spil Dağı Milli Parkı 1968 yılında 6 bin 801 hektarlık alan ilan edildi. Birçok endemik bitki türünün yanı sıra Spil Dağı’nda yetişen sadece 78 endemik türümüz var.” Amaç yaban hayvanlarının yem ihtiyaçlarını doğal kış koşullarında sağlamaktır. Doğal yaşamı her şekilde destekliyoruz. Bugün de yağan kar nedeniyle yem bulmakta zorlanan yabani hayvanlar için pazar artıkları, yonca gibi yemlerimizi bıraktık.”

Şencan, bölge müdürlüğü olarak 2022 yılında 155 bin kilogram yemi doğaya bıraktıklarını belirterek, “Bu yıl yem miktarını doğaya ihtiyacı kadar bırakmayı hedefliyoruz. doğal durağanlık. İlk kar yağışı bizim için çok sevindirici. Mevsimsel olarak kurak bir dönemdi. 3 aya yakındı. Bir aydır hiç yağış almamamız doğal olarak dengeyi bozdu. Aynı zamanda yaz aylarını da etkiledi. Yazın çok kurak geçmesi orman yangınları açısından da oldukça sorunlu bir döneme giriyordu. Yağışların durağanlaşması ve ilk karın yağması bizi mutlu etti.”

İZMİR VE MANİSANSLAR SPİL’E AKIN

Manisa ve İzmir başta olmak üzere çevre illerden vatandaşlar Spil’e akın etti. Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı Spil’de kar sevinci yaşandı. Spil’e gelenler karın keyfini kartopu oynayarak, kardan adam yaparak ve mangal yaparak çıkardı.

Arkadaşlarıyla birlikte Spil Dağı’na tırmanarak karın keyfini çıkaran Cemal Şoför, “Manisa’ya uzun süredir kar yağmıyor. Uzun süre yağmasını bekledik, yağar yağmaz geldik ve eğlendik.”

İzmir’den Spil Dağı’na gelip ailesiyle eğlenen Mehmet Kösenciğ, “İzmir’den geldik. Karın tadını çıkarmaya çalışıyoruz” dedi. Eşi Fatma Kösenciğ, “Umarım kar devam eder, biz çok keyif alırız. Yakın olduğu için Spil’i seçtik. Çok güzel, biz eğleniyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu