Ekonomi

Honda, satışlardaki düşüş nedeniyle Çin’deki işgücünü azaltıyor

Honda Motor, yaklaşık 1.700 çalışanının gönüllü olarak şirketten ayrılmayı kabul etmesiyle Çin’deki işgücünü azaltıyor. Bu karar, otomobil üreticisinin dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de otomobil satışlarında düşüş yaşadığı bir dönemde alındı.

Gönüllü işten çıkarmalar bu ayın başlarında Honda ve Çin devletine ait Guangzhou Automobile Group’un ortak girişimi olan GAC Honda Automobile tarafından duyuruldu.

Japon otomobil üreticisinin bu hamlesi, BYD gibi yerel üreticilerin daha güçlü bir yer edindiği ve agresif fiyatlandırma stratejileri uyguladığı Çin’de Japonya’nın geleneksel otomobil markalarının karşılaştığı zorlukların bir yansıması.

Tüketici tercihlerinin elektrikli araçlara ve plug-in hibritlere kayması da Japon markalarının bu segmentlerde Çinli meslektaşlarının gerisinde kalması nedeniyle pazar payı kaybına katkıda bulundu.

Gönüllü emekliliği tercih eden 1.700 çalışan, ortak girişimin üretim personelinin %14’ünü temsil ediyor. Şirketin halen kabul edeceği nihai emeklilik sayısını belirlemekte olması, mevcut rakamın değişebileceğine işaret ediyor.

Honda, Çin’de dördü 1990’ların sonlarına dayanan GAC Honda ortak girişimi ve diğer üçü 2004 yılında Dongfeng ile kurulan olmak üzere yedi fabrika işletiyor.

Çin’deki otomotiv endüstrisi şu anda bir gerileme ile karşı karşıya olup, binek araç satışları Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre %5,8 oranında düşmüştür. Bu düşüş, yoğun fiyat rekabetine ve belirsiz bir ekonomik toparlanma sürecinde tüketicilerin önemli alımlar için harcama yapma konusundaki tereddütlerine bağlanıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberbaykan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu