Haber

Hollanda’daki mahkemeden İsrail kararı: F-35 modülleri gönderilmeyecek

Hollanda Temyiz Mahkemesi, uluslararası insani hukukun ihlali nedeniyle Hollanda’dan İsrail’e yapılan tüm F-35 modülü ihracatının 7 gün içinde sona ermesi gerektiğine karar verdi.

Mahkemenin kararında, “İhraç edilen F-35 parçalarının uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerinde kullanılmasına yönelik açık bir riskin olduğu inkar edilemez. Mahkeme, devlete F-35 parçalarının nihai varış noktasına olan tüm fiili ihracatlarını ve transit geçişlerini durdurmasını emreder. Bu kararın tebliğinden itibaren 7 gün içinde İsrail’e.”Söylendi.

HOLLANDA’DA F-35 DEPOSU

ABD F-35 segmentleri Hollanda’daki bir depoda saklanıyor ve daha sonra mevcut anlaşmalar kapsamında İsrail dahil anlaşmanın taraflarına gönderiliyor.

YEREL MAHKEME TAM TERSİNE KARAR VERDİ

Aralık ayında bölge mahkemesi, parça tedarikinin hakimlerin müdahale etmemesi gereken siyasi bir karar olduğunu söyledi. Mahkeme o dönemde “Bakanın yaptığı değerlendirmeler siyasi niteliktedir ve hakimlerin Bakana geniş bir özgürlük payı bırakması gerekir” demişti. Şöyle karar verdi.

Hollandalı yetkililer ise tüm F-35 ortaklarına parça sağlayan ABD’nin yürüttüğü operasyon kapsamındaki teslimatlara müdahale etme yetkilerinin olup olmadığını tam olarak bilmediklerini belirtmişti.

Hükümet avukatları ayrıca Hollanda’nın parçaları depodan temin etmemesi halinde İsrail’in bunları başka bir yerden temin edebileceğini de savundu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu