Haber

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, Slovenyalı mevkidaşı Pahor ile görüştü

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile başşehir Zagreb’de bir araya geldi.

Milanovic, Slovenyalı mevkidaşı Pahor’u, Cumhurbaşkanlığı binasının önünde resmi merasimle karşıladı.

İkili, yapılan kapalı görüşme sonrası gazetecilere açıklamada bulundu.

Milanovic, “Zagreb ile Ljubljana arasındaki ilişkiler tarif edilemeyecek kadar önemli.” tabirini kullandı.

Ülkesinin tüm komşularıyla münasebetlerinin kendileri için kıymetli olduğunu ve Slovenya ile bağların “iki ülke hükümetleri sayesinde özellikle son yıllarda daha iyi hale geldiğini” vurgulayan Milanovic, şunları söyledi:

“Devam etmekte olan muhteşem ilişkilerimiz var. Slovenya, bu anlamda Hırvatistan’ın en iyi komşusudur. Diğer komşularımızla da böyle ilişkilerimiz olsa harika olurdu ancak ne yazık ki yok ve yakın zamanda olur mu bilmiyorum.”

“Umarım Konsey, Bosna Hersek’in ‘aday ülke’ statüsü alması için yeşil ışık yakar”

Cumhurbaşkanlığı misyonunun son resmi ziyaretini Hırvatistan’a gerçekleştirmesinin “tesadüf” olmadığına işaret eden Pahor, Hırvat Cumhurbaşkanı Milanovic’e misafirperverliği ve hoş kelamları için teşekkürlerini iletti.

Pahor, “Herkes benim özellikle tüm komşu ülkelerle ilişkiler üzerinde çalıştığımı biliyor. Avrupa dış politikasının ‘komşularla olan iyi ilişkilerle’ başladığına inanıyorum. Bizi nasıl bir gelecek bekliyor bilmiyorum ama bu ilişkilerin üst düzeyde ‘güven ve anlayış’ içinde olması için her şeyi yapmalıyız.” diye konuştu.

Hırvatistan’ı Şengen bölgesine giriş yolunda desteklediğinin altını çizen Pahor, “Umarım yıl sonuna kadar Avrupa Birliği Konseyi, Bosna Hersek’in ‘aday ülke’ statüsü alması ve Kosova’nın vize serbestisi için de yeşil ışık yakar ve Avrupa Birliği’nin genişlemesi devam eder.” değerlendirmesinde bulundu.

Slovenya’da 23 Ekim’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylardan hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde oy alamaması üzerine 13 Kasım’da seçimin ikinci tipi gerçekleştirilmiş ve yeni Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar olmuştu.

Pirc Musar’ın aralık ayında vazifesine başlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu