Haber

Gülistan Doku’nun arkadaşıydı: Rojvelat Kızmaz da kayıp

Batman’da Rojvelat Kızmaz, 9 Şubat Cuma günü saat 10.30’da Petrol Mahallesi’ndeki evinden çıktı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Eşyaları baraj gölünün kıyısında bulundu. Gazeteci Mehmet Kızmaz, kardeşi Rojvelat Kızmaz’ın kaybolmasının ardından polise kayıp ihbarında bulundu.

Rojvelat Kızmaz’ın, 5 Ocak 2020’de Dersim’de kaybolan Gülistan Doku’nun en yakın arkadaşı olduğunu belirten Mehmet Kızmaz, şöyle konuştu:

“Polis ve jandarmanın yaklaşımında bir gelişme yok. Kardeşimin bulunmasını talep etmek için gittiğimiz karakollarda suçlu muamelesi gördük. Kardeşim, Gülistan Doku’nun en yakın arkadaşıydı. Kardeşimin eşyalarını su kuyusunda bulduk.” Tüm davetlerimize rağmen sadece iki dalgıç görevlendirildi. Kardeşimin isminden mi kaynaklanıyor bu yaklaşım Hasankeyf “Tarihi yok eden baraj şimdi çocukları yutuyor.”

GÜLİSTAN DOKU 3 YILDIR KAYIP

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Ailesi, 6 Ocak’ta İl Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusunda bulundu. Doku’yu bulmak için cep telefonu sinyallerini izleyen güvenlik güçleri, onun saat 11.29’da Atatürk Mahallesi’ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiğini belirledi. Yol güzergahında Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarının incelemesine rağmen Doku’nun araçtan nerede indiği belirlenemedi.

Yapılan incelemeler sonucunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki Sarı Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Viyadüğün üzerinden geçen bir aracın kamerasına Gülistan Doku’nun görüntüsü yansıdı. AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Maraş büyükşehir belediyeleri ve sivil toplum kuruluşları, Tunceli koordinasyonunda Uzunçayır Baraj Gölü’nde Dönemin Valisi Tuncay Sonel. Üniversitelerden 542 işçi ve gönüllüler, 88 araç, 38 tekne, 10 ROV cihazı, 6 drone, 4 sonar ve 3 arama köpeğiyle yapılan aramalara rağmen Doku’dan eser bulunamayınca çalışma sonlandırıldı.

BAŞ ŞÜPHELİ SERBEST BIRAKILDI

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, kaybolmadan önce görüştüğü son kişi olduğu belirtilen Rus asıllı erkek arkadaşı Zeinal A., yaklaşık 2 yıl sonra Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. olay. Zeinal A. 4 saatlik ifadesinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Doku’ya ait gizli kalması gereken kişisel bilgileri sosyal medyada ifşa ettiği gerekçesiyle Zeinal A.’nın babası EY hakkında da dava açıldı. Mahkeme, EY’yi kişisel verileri ele geçirmek ve yaymak suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca sosyal medya hesapları üzerinde yapılan inceleme ve araştırmada EY’nin, 2018 yılında Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi şehit eden polis memuru İsmail Hakkı Saraçoğlu hakkında da sosyal medyada olumlu ifadeler kullandığı belirlendi. baba EY, Tunceli Valiliği’nin önerisi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından polislik mesleğinden ihraç edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu