Ekonomi

Goldman’dan borçlanma uyarısı

Goldman Sachs’a göre gelişmiş ülkelerde tahvil ihracı yoluyla kamu borçlanmasının artması ve merkez bankalarının bilanço küçültmesi orta vadede tahvil getirilerinde artışa yol açacak.

Japonya dışındaki gelişmiş ülkelerin tahvil piyasalarını inceleyen Goldman Sachs analistleri, kamu borcunun GSYH’ye oranındaki 1 puanlık artışın, orta vadede tahvil getirilerinde en az 2 baz puanlık artışa yol açacağı sonucuna vardı.

Goldman Sachs analisti Bill Zu, bir notunda “Bütçe açıkları ve devlet tahvili ihraçları bu yıl ve sonrasında büyük gelişmiş ekonomilerde yüksek seviyelerde kalacak” dedi. “ABD’de orta vadeli tahvil getirileri önümüzdeki 10 yılda 55-65 baz puan civarında artacak” dedi.

Küresel tahvil piyasasındaki arz fazlası sorunu, Eylül ve Ekim 2023’te tahvillerde yaşanan büyük satış dalgası sırasında kendini gösterdi. Hükümetlerin bütçe açıklarını finanse etmek amacıyla yaptığı ihraçlar, merkez bankalarının bilançolarını küçültmeye çalıştığı bir döneme denk geliyor, yani, devlet tahvili satın alarak kamu açıklarını finanse etmiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu