Ekonomi

Ford Otosan “2022 Sürdürülebilirlik Raporu”nu yayınladı

Uzun vadeli sürdürülebilirlik stratejisi “Gelecek Şimdi”yi 2022 yılında hayata geçiren Ford Otosan, çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında daha fazla fayda yaratmak için sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.

Ford Otosan’dan yapılan açıklamaya göre, “Gelecek Şimdidir” vizyonunu merkezine alan şirket, sürdürülebilirlik çalışmalarına çalışanlarını, tedarikçilerini, bayi ağını ve iş ortaklarını dahil ederek tüm ekosistemde dönüşümün öncüsü olma yolunda güçlü, kapsamlı ve kararlı adımlarla ilerliyor.

Ford Otosan yakın gelecekte satacağı araçlarda sıfır emisyon ile iklim değişikliğinin etkilerini azaltmayı hedefliyor; tesislerinde, tedarikçilerinde ve lojistik hizmetlerinde karbon nötr olma hedefi doğrultusunda, 2021 yılında 20,5 milyar TL yatırımla elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araçlar ile akü montaj tesisi projelerini hayata geçirmeye başladı.

2030 yılına kadar Türkiye’deki tüm üretim tesislerinde ve Ar-Ge merkezinde karbon nötr olmayı da hedefleyen Ford Otosan, Bilime Dayalı Hedefler Girişimi’ne emisyon azaltma taahhüdü verdi. Ayrıca Karbon Saydamlık Projesi kapsamında iklim değişikliği puanını B’den A-‘ye yükselterek başarılı bir performans göstermiştir.

Ford Otosan, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için binek araçlarda 2030, hafif ve orta ticari araçlarda 2035, ağır ticari araçlarda 2040 yılı prestijiyle sadece sıfır emisyonlu araç satışı hedefliyor. 2030 yılına kadar Türkiye’deki tüm üretim tesislerinde ve Ar-Ge merkezinde karbon nötr olmayı hedefleyen şirket, kısa vadeli SBTi amaçları için 2030 yılına kadar 2030 yılına kadar satılan araçların kullanımından kaynaklanan Kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarını 2017 baz yılına göre %78, Kapsam 3 sera gazı emisyonlarını ise 2021 baz yılına göre yüzde 50 azaltmayı taahhüt ediyor. Ayrıca tedarik zincirindeki 300’den fazla tedarikçi ve şirket, 2035 yılına kadar lojistik operasyonlarını karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor.

Ford Otosan, üretimini ve satışını yaptığı binek, hafif-orta ticari ve ağır ticari segmentlerinde yer alan içten yanmalı araçlar için yaşam döngüsü analizlerini tamamlamıştır. Bu analizler, şirketin çalışmalarının sürdürülebilirlik performansına verdiği değeri ortaya koydu.

Çevresel sürdürülebilirlik konusunda değerli adımlar atan Ford Otosan, 2022 yılında 1.034.753,44 GJ yenilenebilir elektrik satın alarak 124.534.266 ton karbondioksit salınımını engellemiştir. Ford Otosan’ın Gölcük, Yeniköy, Eskişehir ve Sancaktepe yerleşkelerinde kullandığı enerjinin tamamının %100 yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı uluslararası geçerliliği olan I-REC sertifikaları ile belgelenmiştir.

Bayilerini ve tedarik zincirini geleceğe taşıyacak önemli adımlar

Tedarik zincirinde sürdürülebilirlik çalışmalarına büyük önem veren Ford Otosan, CDP Tedarikçi İlişkileri Derecelendirmesi’nde A notuna yükselerek lider konumuna ulaşmıştır.

Tedarik zincirinin tamamında karbon nötr olma yolundaki çalışmalarını sürdüren şirket, farkındalık seansları, eğitimler, performans iyileştirme, tedarikçi kontrolleri, kapasite analizleri ve risk yönetimi gibi adımlarla tedarik zincirinde sürdürülebilirliği destekliyor.

Ford Otosan bayilerinin yanı sıra tedarikçilerinin de karbon ayak izini azaltmak amacıyla fiziki dönüşüm sürecini başlatmıştır. Şirket, güneş paneli montajı ve elektrikli araç altyapı hazırlıkları gibi adımlarla bayilerinin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Ford Otosan, çeşitlilik ve kapsayıcılık, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamı konularında da önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Refinitiv’in Küresel Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi’nde ilk 100 şirket arasında yer alan Ford Otosan, Refinitiv ESG skoru ile A notu aldı.

Aynı zamanda kadın istihdamında da lider olarak öne çıkan Ford Otosan, Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne üçüncü kez dahil olmayı başardı. 2022 yılında kadın çalışan oranını yüzde 20’ye çıkarırken, yeni işe alınan çalışanların yüzde 26,62’sini kadın oluşturdu.

Şirket, STEM alanında çalışan kadın oranını yüzde 20’ye, kadın yönetici oranını yüzde 20,6’ya, terfi eden kadın çalışan oranını yüzde 33’ten yüzde 78,4’e çıkardı.

2030 yılına kadar kadın yönetici oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefleyen Ford Otosan, yönetim ekiplerinin en az yarısının kadın olduğu işletmeleri desteklemeyi ve STEM alanında toplumu bilinçlendirme, eğitim ve finansal altyapı projeleriyle 2026 yılına kadar 100.000 kadına ulaşmayı hedefliyor.

Bu amaçla Ford Otosan, teknoloji ve inovasyon alanında şirket bünyesinde çalışan kadın oranını yüzde 30’a çıkarmayı hedeflerken, mevcut bayi ağını ikiye katlamayı taahhüt ediyor.

Sürdürülebilirlik stratejisinde toplumsal fayda ve inovasyon gücü

Ford Otosan, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda toplumsal fayda sağlamak amacıyla bağış, proje ve sponsorluk faaliyetlerine yatırım yapmıştır. Bu yatırımlarla çevre, eğitim, sağlık, kültür ve diğer alanlarda birçok proje hayata geçirilmiştir.

Ayrıca otomotiv sektörünün ve mobilite dünyasının geleceğini şekillendirecek girişimleri desteklemek amacıyla kurduğu kurumsal sermaye şirketi Driventure, 2022 yılında da yeni nesil teknolojileri ve uygulamaları keşfetmeye devam etti.

Otomotiv bölümünün dönüşümünde rol oynayacak yenilikçi fikirleri destekleyen Driventure, otonom teknolojiler, bağlantılı araçlar, elektrifikasyon, akıllı mobilite, otomotiv müşteri deneyimi, endüstri 4.0 ve sürdürülebilirlik odak alanlarında toplam 571 startup ile iletişime geçerek 16 startup ile iş birliği yaptı.

Şirketin dahil olduğu Ford Otosan İnovasyon Programı’nda 230 kurum içi girişimci ile toplam 69 projede çalışılmıştır. Bu projelerden beşi şirket içinde hayata geçirildi, üçü şirket içinde dış müşterilere ticarileştirildi ve üçü bağımsız şirketler olarak faaliyet göstermeye başladı.

Bağımsız kuruluşlar denetimi

Ford Otosan, sürdürülebilirlik raporlamasına üçüncü taraf doğrulamasını da dahil ederek şeffaflık ve hesap verebilirlik yolunda değerli bir adım atıyor. Şirketin çevresel ve sosyal verileri, doğruluğu ve geçerliliği bağımsız kuruluşlar tarafından titizlikle değerlendirilmektedir.

2022 Sürdürülebilirlik Raporu, Ford Otosan’ın otomotiv iş kolunda sürdürülebilirlik alanında öncü rol oynadığını ortaya koyarken, şirket gelecek hedeflerine odaklanarak çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik performansını artırmaya devam ediyor.

Ford Otosan, iklim değişikliği çabası, fırsat eşitliği, verimli güç kullanımı, tedarik zinciri yönetimi ve dijital dönüşüm gibi değerli alanlarda ilerleme kaydetmeye devam etme kararlılığındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu