Haber

Fahrettin Koca: ‘Health Türkiye’ Çatı Markasıyla Ülkemizi Küresel Bir Sağlık Üssü Haline Getirme Hedefimiz Var

ENES CAN ÖZMEN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ” Türkiye, son 20 yılda, başta sağlık olmak üzere pek çok alanda çığır açan gelişmeler kaydetti. ‘Türkiye Yüzyılı’ hedefi çerçevesinde, sağlık turizminde, ‘Health Türkiye’ çatı markasıyla ülkemizi küresel bir sağlık üssü haline getirme hedefimiz var. Sağlık alanındaki gelişme ivmemiz, sadece halkımızın en nitelikli sağlık hizmetlerine erişimini sağlamakla kalmadı, bizi sağlıkta küresel bir aktör konumuna da taşıdı” dedi.

Fahrettin Koca, bir dizi ziyarette bulunmak için bugün Niğde’ye geldi. Niğde Valiliği’ni ziyaret eden Koca, burada yaptığı açıklamada, “Başlattığımız Beyaz Islahat sayesinde sistemimiz daha güçlü olacaktır. Biliyorsunuz, 85 bin açıktan atama yapacağımızı ilan etmiştik. Birinci etabı olarak 31 bin 317 kişinin alımı için kılavuz yayınlamak üzere önümüzdeki hafta ÖSYM’ye gönderiyoruz. 11 bin 317 sürekli işçi alımı için de İŞKUR’a listelerimizi gönderiyoruz. Toplamda birinci etapta 42 bin 500 kişi alacağız. Mülakat yapmaksızın direkt atama yapacağız. Çabucak akabinde ikinci etap ilanına çıkılacak. Ayrıyeten kurum içi ve açıktan 4 bin 924 kontratlı atama çalışmalarımız sürüyor. En geç ocak ayında ilana çıkacağız” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZA DAHA UYGUN KURALLARDA HİZMET VERECEĞİZ”

Fahrettin Koca, şunları söyledi:

“Bugün, Niğde vilayetimizin sıhhat imkanlarını incelemek, tamamlamamız gereken noktaları ve yapabileceğimiz katkıları yerinde görmek, Niğdeli hemşerilerimizle hasret gidermek üzere buradayız. Bildiğiniz üzere, Türkiye’yi karış karış gezerek sağlık altyapımızı, çalışanlarımızın koşullarını ve sağlık hizmetimizi güçlendirmeye gayret ediyoruz. Bu gayretimiz, pandemi döneminde bile kesintiye uğramadı. Tüm enerjimizi, halkımızı daha sağlıklı bir geleceğe taşıma hedeflerimize yöneltiyoruz. Az önce Sayın Valimiz Mustafa Koç ile genel bir değerlendirme yaptık. Niğde’nin sıhhatte geldiği noktayı ve bilhassa sıhhat yatırımlarımızı değerlendirdik. 2002 yılından bugüne toplam 30 sıhhat tesisi yatırımını tamamladık. 400 yataklı Niğde Eğitim Araştırma Hastanemizin inşaatına süratle devam ediyoruz. 2023 yılında, güçlü teknolojik altyapısıyla çağdaş bir hastanemizi Niğdeli hemşerilerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Ulukışla Toplum Sıhhati ve Aile Sıhhati Merkezi inşaatımızı bu ay sonunda tamamlıyoruz. Yatırım programımızda bulunan 250 yataklı Bor Fizik Tedavi Hastanemizin projelerini tamamlayarak 27 Ocak 2023 günü ihalesini yapacağız. Ayrıyeten Niğde Ağız ve Diş Hastanemizin proje çalışmalarında sona geldik. Bunun ihalesini de birebir tarihte, 27 Ocak’ta yapacağız. Çamardı İlçe Hastanemizin arsasını belirledik, proje ihalesini yaptık, önümüzdeki şubat ayında inşaat ihalesini yapacağız. Aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi gibi birçok birinci basamak sağlık yatırımlarının da inşasına, projelendirilmesine, planlamasına devam ediyoruz. Bu yatırımlarımızla birlikte Niğde’mizin sıhhat altyapısını daha da güçlendirmiş ve vatandaşlarımıza daha uygun kaidelerde hizmet vermiş olacağız.

“MÜLAKAT YAPMAKSIZIN ATAMA YAPACAĞIZ”

Türkiye, son 20 yılda, başta sıhhat olmak üzere pek çok alanda çığır açan gelişmeler kaydetti. ‘Türkiye Yüzyılı’ gayesi çerçevesinde, sıhhat turizminde, ‘Health Türkiye’ çatı markasıyla ülkemizi global bir sıhhat üssü haline getirme amacımız var. Sıhhat alanındaki gelişme ivmemiz, yalnızca halkımızın en nitelikli sıhhat hizmetlerine erişimini sağlamakla kalmadı, bizi sıhhatte global bir aktör pozisyonuna da taşıdı. Bugün Türkiye, insanına en geniş kapsayıcılıkta ve en kolay halde erişebildiği, en nitelikli sıhhat hizmetini sunabilen nadir ülkelerden birisi haline geldi. Pandeminin tesirinde geçen son üç yılda birçok gelişmiş ülkenin sıhhat sistemleri felç olurken dimdik ayakta duran sıhhat sistemimiz, muvaffakiyetin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösterdi. Başlattığımız Beyaz Islahat sayesinde sistemimiz daha güçlü olacaktır. Sonuçlarının kısa vakitte vatandaşlarımıza yansıyacağına inanıyorum. Biliyorsunuz, 85 bin açıktan atama yapacağımızı ilan etmiştik. Birinci etabı olarak 31 bin 317 kişinin alımı için kılavuz yayınlamak üzere önümüzdeki hafta ÖSYM’ye gönderiyoruz. 11 bin 317 sürekli işçi alımı için de İŞKUR’a listelerimizi gönderiyoruz. Toplamda birinci etapta 42 bin 500 kişi alacağız. Mülakat yapmaksızın direkt atama yapacağız. Çabucak akabinde ikinci etap ilanına çıkılacak. Ayrıyeten kurum içi ve açıktan 4 bin 924 kontratlı atama çalışmalarımız sürüyor. En geç ocak ayında ilana çıkacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu