Haber

Estonya Dışişleri Bakanı: İsrail’in kendini savunma hakkı var ancak Gazze’deki insani durum endişe verici

Estonya Dışişleri Bakanı Margus Tsahkna, İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğunu belirterek, “Ancak Gazze’deki insani durumdan kaygılı ve korkuyoruz. Sivil nüfusu desteklemeliyiz. Bu bağlamda Avrupa Birliği’nin (AB) ortak bir duruş sergileyin ve aynı zamanda destek için fon sağlayın.” Öyle olduğu için mutluyum.” dedi.

Tsahkna, Brüksel’deki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AB’nin sivil toplumu destekleyen en büyük bağışçılardan biri olduğunun altını çizen Tsahkna, “Dolayısıyla bu desteği hayata geçirmemiz ve bu bölgede daha az sivil kaybının yaşanmasını sağlamamız önemli.” dedi.

Tsahkna, İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğunu kaydederek, “Ancak Gazze’deki insani durumdan kaygılı ve endişeliyiz. Sivil halka destek olmalıyız. Bu bağlamda AB’nin ortak bir duruş sergilemesinden mutluyum” dedi. ve ayrıca destek için fon sağladı.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail’in uluslararası ve insani hukuka uygun olarak kendisini koruması gerektiğini vurgulayan Tsahkna, “sivil ve masum insanların” bölgeden uzaklaştırılması için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu