Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile görüştü

İki gün önce Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan ve orada çalışmalarına başlayan ilk Türk uzay gezgini Alper Gezeravcı, uzaydan ilk bağlantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan’la gerçekleştirdi.

İşte ikilinin arasında geçen diyaloglar;

Alper Gezeravcı: Sayın Başkan, gezimizin ilk kısmı 10 dakika sürdü ve en zor kısmı da bu oldu. Eğitimli bir grup olarak her zaman takviyede bulunduk. Biz hazırlıklıydık. Planladığımız gibi uzay istasyonuna vardık.

Erdoğan:Bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Gezeravcı: Çevreyi dünyadan ayıran özelliği mikro yapısıdır. Kapsülde olduğumuz ilk andan itibaren değişiklikleri hızla hissettik. Buradaki etkileri hissetmedim. Bilim insanları araştırma yapıyor. Katkıda bulunmak için denemeler yapıyorum. Deneyler yapıp sonuçlarını ülkemize getireceğim.

Erdoğan: Bilim misyonuna sahip olmak bizim için çok değerli. Orada farklı alanlarda yapacağınız denemelerin başarıyla sonuçlanacağını umuyorum.

Gezeravcı: Deneylerimiz farklı disiplinlerden araştırmaları kapsamaktadır. TÜBİTAK tarafından tasarlanan deneyde geliştirilen kart test edilecek. Tıp alanında uzayın insanlar üzerindeki etkileri incelenecektir. Yerçekimsiz ortamdan etkilenen genler ve bunların bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri incelenecektir. Dünyaya indiğimde kan örneği vereceğim. Uzay bilimine ilgi duyan gençlerin çalışmalarına özellikle ilgi gösterildi. Gençlerinizin deneyimlerine verdiği değer.

Erdoğan: Farklı ülkelerden insanlarla birliktesiniz. Gruba selamlarımı iletin. Yaptığımız çalışmalarla yeni teknolojilere öncülük etmeye önem veriyoruz.

20 OCAK’TA KAPANDILAR

Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, 36 saatlik yolculuğun ardından 20 Ocak’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla kenetlendi. Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli çok uluslu Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünün alçak dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan ISS’ye yanaşma anı, Axiom Space’in internet sitesinden canlı yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu