Haber

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı zeytinlik arazilerinin kiralanması sürecinde şeffaflık talebinde bulundu.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı zeytinlik arazilerinin kiralanmasında sürecin daha şeffaf olmasını istedi.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Ayvalık Vakfı Zeytinlikler İşletme Müdürlüğü’nün kapatılmasını eleştirdi.

İşletmenin internet sitesine girdiğinizde “tasfiye kararı nedeniyle hizmet verilemiyor” uyarısının çıktığını belirten Sarıbal, bu işletmenin 1940 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulduğunu, işletmede yaklaşık 165 bin zeytin ağacının bulunduğunu kaydetti. 14 bin dönüm arazi.

Vakıf işletmesinin zeytinliklerin korunması, muhafaza edilmesi, rehabilite edilmesi ve işletilmesi amacıyla kurulduğunu belirten Sarıbal, “Zeytinlikleri bağışlayanlar, elde edilen gelirin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması amacıyla bu arazileri Vakıflara bırakmışlardır. kendi mirasçıları yerine.” Bu nedenle vakıf zeytinlikleri satılamaz ancak üretimin devam etmesi şartıyla kiralanabilir. “Tesislerinde natürel ve sızma zeytin, zeytinyağı, sabun çeşitleri, bal, zeytin ezmeleri ve diğer ürünler ‘Vakıflar’ markasıyla tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır.” dedi.

Sarıbal, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan 300 asırlık zeytin ağaçlarının bulunduğu 24 bin metrekarelik arazinin zeytinlik statüsünden çıkarılarak kağıt üzerinde arsa olarak tescil edildiğini, ardından Uzun Vadeli yatırıma dönüştürüldüğünü söyledi. Üzerine otel ve turizm tesisi yapılması için İmalat Karşılığı Kira İhalesi açıldı.

Sarıbal, benzer uygulamanın Edremit ilçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 8 bin 539 metrekarelik alanda da yaşandığını kaydetti.

Vakıflara bağlı zeytinliklerin kiralanmasında şeffaf bir sürecin uygulanmasını isteyen Sarıbal, “Bu araziler kime kiralandı? Hangi tarihlerde kiralandı? Her kiracıya ne kadar arazi tahsis edildi? Kira bedeli nedir?” Ücreti İşletme tesislerinde üretilen ve stokta bulunan zeytinyağı, bal, sabun gibi ürünlerin miktarı nedir?” “Bunları kime, hangi ihalelerle sattınız?” sorulmuş sorular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu