Haber

BURDUR’da eşi İsmail Işık’ı av tüfeğiyle öldüren Ayşe Işık’ın yargılanmasına devam ediliyor.

BURDUR’da eşi İsmail Işık’ı (32) pompalı tüfekle öldüren Ayşe Işık’ın (28) davasına devam edildi. Duruşmada pedagog eşliğinde söz veren çiftin 9 yaşındaki oğlu SAI, şunları söyledi: “Babam sürekli annemi dövüyordu. Annemi kilit altına alıp bizi dövüyordu. Dövdükten sonra da yere atıyordu. Onu sokakta, işten gelince önce annemi, sonra bizi döveceğini söyledi.

Burdur’un merkeze bağlı Düğer köyünde yaşayan 10 yıllık evli ve 3 çocuk sahibi çift Ayşe ile İsmail Işık, 28 Mayıs 2023’te sabah saatlerinde tartışmaya başladı. Tartışma sırasında Ayşe Işık, eşini silahla vurdu. evde sözde ‘çift kırılan’ av tüfeğiyle. İsmail Işık hayatını kaybederken, 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak ihbarda bulunan Ayşe Işık, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Ayşe Işık’ın, ‘bedensel ve zihinsel olarak kendini savunamayacak durumda olan kocasını kasten öldürmek’ suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandığı davaya Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Sanık Ayşe Işık’ın cezaevinden Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmaya Ayşe Işık’ın babası Süleyman Demir, merhum İsmail Işık’ın babası Ali Işık ve tarafların avukatları katıldı.

‘BUNU YAPMAK İSTEMİYORUM’

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada SEGBİS üzerinden ifade veren Ayşe Işık, “Ben isteyerek yapmadım” dedi. O tüfeği odadan çıkarmak istedim. Çubuğa doğru hamle yaptığında silah aniden patladı. Nasıl olduğunu anlamadım. O gün ben de ölümle burun buruna geldim. “O tüfek o gün hem 3 aylık çocuğuma hem de bana doğrultuldu” dedi.

‘ANNEMİ KİLİTLEYİP BİZİ DÖVDÜ’

Işık çiftinin 9 yaşındaki oğulları SAI ve diğer oğulları 8 yaşındaki SI, pedagog eşliğinde konferans sistemi üzerinden duruşmada söz aldı. SAI, Babam annemi sürekli döverdi. Annemi kilitleyip bizi döverdi. Onu dövdükten sonra sokağa atıyordu. Annemin sol bacağına bıçak sapladı. Dışarıda yiyip içiyor, eve hiçbir şey getirmiyordu. İşten geldiğinde önce annemi, sonra bizi döverdi. Her zaman içki içiyordu. Anneannelerim ihtiyaçlarımızı karşıladı. “Tekmeliyor ve tokat atıyordu” dedi.

‘BİZİ KOYUN SÜRMEYE ZORLADI’

Babam bize çok kötü davranırdı. Bizi koyun gütmeye götürmeye zorlardı. Annemi çok dövüyordu. Annemin kolunu kırdı. Bıçağı ayağına sapladı. Annem bize yalan söylerdi, ‘Oğlum düştüm o yüzden oldu’ derdi.

‘VÜCUTUNDA GETİRİLER VE KABALIKLAR VAR’

Duruşmada ifade veren tanıklar, İsmail Işık’ın eşine kötü davrandığını da söyledi. Ayşe Işık’ın halası Faden Atalay şunları söyledi: Yaklaşık 4 yıl önce Ayşe ve İsmail beni arayıp Ayşe’nin hastaneye gitmesi gerekip gerekmediğini ve onlara refakatçi olup olamayacağımı sordular. Tamam dedim.’ Ayşe telefonda banyoda düştüğünü, dolayısıyla hastaneye gideceğini söyledi. İsmail, otomobilde giderken Ayşe’ye, “Eğer bana onu dövdüğümü, kolunu kırdığımı söylersen daha da kötüleştiririm” dedi. Bu konuşmadan İsmail’in Ayşe’yi dövdüğünü anladım. Muayene sırasında Ayşe’nin kıyafetlerini çıkardığımda vücudunda morluklar ve morluklar vardı. Sorduğumda vücudundaki morlukların İsmail Işık’ın dövmesinden kaynaklandığını söyledi. Konuştuğumuzda eşinin evinin ihtiyaçlarını karşılamadığını söyledi. Onların yakınları olarak evin ihtiyaçlarını biz karşıladık. ‘Şikayet edelim’ dediğimde ‘Yapamam, annemi, babamı, kardeşimi öldürmekle tehdit ediyor’ dedi.

‘SENİ ÖLDÜRECEĞİM’

İsmail Işık’ın iş arkadaşı M.Ç., ben İsmail’le aynı işyerinde çalışıyordum. Bir gün İsmail Işık’la birlikte ailece Isparta’ya geziye gittik. Restoranda yemek yemeyi bıraktık. İsmail telefonla oynuyordu. Eşi onu telefonda çalışırken görünce kavga etmeye başladılar. İsmail, Ayşe’ye tehdit ve hakaretlerde bulundu. “Seni öldüreceğim” dedi. Ayşe ağlamaya başladığını ifade etti.

İsmail Işık’ın MNU’daki arkadaşı. Bir kere evlerine gittiğimde Ayşe’nin yüzünde morluklar gördüm. İsmail eve geldiğinde çocukların korkudan evden çıkıp Ayşe Işık’ın babasının evine gittiklerini söyledi.

SAVCI ÖMÜR BOYU HAPİS İSTEDİ

Duruşmada mütalaasını okuyan savcı, Ayşe Işık’ın tutukluluğunun devamını, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını ve haksız tahrik suçundan cezada indirim uygulanmasını istedi. Kısa bir aranın ardından mahkeme heyeti, Ayşe Işık’ın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

‘İSTİŞAREYE KATILAMIYORUZ’

Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Ayşe Işık’ın avukatı Ahmet Onaran, çocukların yaşadığı şiddetin pedagog eşliğinde sözlerinden dinlendiğini söyledi. Duruşmada Ayşe Işık’ın müebbet hapis ve ağır tahrikle cezalandırılmasının istendiğini belirten Ahmet Onaran, şunları söyledi: Öncelikle bu görüşe katılmıyoruz. Burdur Ağır Ceza Mahkemesi heyetine, hukuka ve adalete güvenimiz tam, ümit ediyoruz ki 12 Mart’ta yapılacak karar duruşmasında hepimize ‘oh’ dedirtecek cesur ve cesaretli bir karar verecekler. Belge kapsamında Ayşe’nin yaşadığı her türlü ekonomik, fiziksel ve cinsel şiddeti anlatıyoruz; Ayağından bıçaklanmış, kolu kırılmış, insan olarak bizleri zorlayan, duruşmayı dinleyen basın mensuplarının bile gözlerini yaşartan, burada tırnak içine alamayacağımız onlarca olay anlatılıyor. Tanıklar, olaylar ve karakoldaki ifadelerle açıkça görülüyor. Bugün burada anlaşılması gereken ve mahkemeden beklediğimiz algı şudur. 10 yıldır tecavüz ve sistematik şiddet ile başlayan bir evliliğin, hasarlı kadın sendromunun tüm unsurlarıyla vücut bulmuş hali olan Ayşe Işık’ın eylemiyle ilgili sadece o dönemdeki psikolojisine dayanarak karar verilmesi gerektiğini söyledi. Bu eylem hukuka aykırıdır, insanlığa aykırıdır ve canımızı acıtacak bir karar olacaktır.

Ayşe Işık’ın babası Süleyman Demir, “Türk adaletine güveniyoruz” dedi. İnancımız tam. Bizi memnun edecek bir sonuç çıkacağına inanıyoruz. “Hala umudumuz var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu