Ekonomi

Borsa İstanbul haftanın son iş gününe nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100 Endeks güne yüzde 0,3’lük hafif yükselişle 8.040 puandan başladıktan sonra 8.000 puanın altına geriledi. Daha sonra toparlanma işaretleri veren endeks, sabah seansında 8.000 puanda tutunmaya çalışıyor.

Dünkü süreçlerin son saatlerinde sert satışlarla düşüşe geçen BIST 100, açılışta elde ettiği kazançların geri verilmesiyle günü %0,1’lik kısmi kayıpla kapattı. Yeni durumda endeksin haftalık bazda yarım puanlık yükselişini sürdürdüğü görülüyor.

BIST 100’de günün ilk saatlerinde primli hareket eden hisse senetleri arasında; Sasa, AHGAZ, TATEN, HECT’lerVe KMPUR gerçekleşti. SASA dünkü yüzde 7’ye yakın fiyat artışını sürdürerek sabah seansında bir yüzde 7 daha yükselerek 38 TL bandına adım attı.

BIST 100’de ilk saatlerde kayıplar sınırlı kaldı EKGYO, MAVİ, TCELL, SÖKMVe SDTTREn çok hisseler düştü.

Sektör bazında bakıldığında sigorta, sporVe petrokimyaBölümlerin güne önceden başladığı görüldü. İletişimİlk süreçlerde en çok düşen şube olurken, daha sonra HoldingVe binagelmek.

Güne yansıyan gelişmelerle yıl sonu tüketici fiyat endeksi tahmini %42,04 olarak açıklandı. Öte yandan Goldman Sachs son notunda şunları ifade etti: enflasyonun Beklenenden daha hızlı düşebileceğini öngördü. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, medyada çıkan tartışmalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Gaye Erkan, “Beni ve Bankamızı suçlayan asılsız haberler kesinlikle kabul edilemez. “Sorumlulara karşı gerekli yasal haklarımı kullanacağım.” Durumuyla ilgili açıklama yaptı.

InvestingPro ile Yatırımlarınızı Zirveye Taşıyın!

Borsa bilgileri, adil fiyat, sağlık durumu ve profesyonel grafikler dahil, yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlara InvestingPro ile erişin! InvestingPro’yu seçtiğiniz plana göre %60’a varan indirimle almak için indirim kuponlarımızı kullanabilirsiniz. Yıllık abonelikte INVTROZEL1A , iki yıllık abonelik için INVTROZEL2 Kodu kullanabilirsiniz. 31 Ocak’a kadar geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu