Haber

Araştırma: Günde 11 dakika tempolu yürüyüş 10 erken ölümden birini önleyebilir

İngiltere’de yapılan bir araştırma, her gün 11 dakikalık hızlı bir yürüyüşün dünya çapında 10 erken ölümden birini önleyebileceğini buldu.

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan Cambridge Üniversitesi’nden yapılan araştırma, tempolu yürümenin, dans etmenin, bisiklete binmenin, tenis oynamanın veya yürümenin erken ölüm, kardiyovasküler hastalık ve orta düzeyde kanser riskini önemli ölçüde azaltabileceğini belirtiyor.

Çalışmada, her gün 11 dakikalık tempolu bir yürüyüşün her 10 erken ölümden 1’ini önleyebileceği kaydedildi, bu da haftada 75 dakikalık orta yoğunlukta fiziksel aktiviteye eşdeğer.

Bu bağlamda 94 büyük çalışma grubunda 30 milyondan fazla katılımcıyı kapsayan 196 hakemli makaleyi inceleyen araştırmacılar, ardından fiziksel aktivite düzeyleri ile kalp hastalığı, kanser ve erken ölüm riski arasındaki bağlantıyı inceledi.

“Biraz fiziksel aktivite yapmak hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir”

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), kalp atış hızını artıran her hafta 150-300 dakika fiziksel aktivite veya solunum hızını artıran haftada 75-150 dakika şiddetli aktivite yapılmasını önerir.

Cambridge Üniversitesi araştırmasına liderlik eden Dr. Soren Brage de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir miktar fiziksel aktivite yapmanın hiç yapmamaktan daha iyi olduğunu ve bunun aynı zamanda iyi bir başlangıç ​​olduğunu belirtti.

Brage, “Haftada 75 dakikanın uygun olduğunu düşünüyorsanız, bunu kademeli olarak önerilen tam miktara çıkarmayı deneyebilirsiniz” diyor. sözünü kullandı.

Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Dr. James Woodcock da şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yürümek veya bisiklete binmek gibi fiziksel aktivitelerin, özellikle kalp atış hızınızı artırdığını düşünüyorsanız, sizin için iyi olduğunu biliyoruz. Ancak bulduğumuz şey, yapabilseniz bile kalp sağlığına ve kanser riskinizi düşürmeye önemli faydaları olduğu. bu aktiviteyi her gün sadece 10 dakika yapın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu