Haber

APEC Zirvesi Öncesi Çin-ABD İlişkileri Gündemde

Dosya Boyutu: 123.72MB

TARİH: 12 Kasım 2023

1. San Francisco’dan çeşitli görüntüler

2. Şanghay’dan çeşitli görüntüler

6. SES 4 (İngilizce): KOH KING KEE, Malezya’daki Yeni Kapsayıcı Asya Merkezi Başkanı

30. APEC Ekonomik Liderler Toplantısı 15-17 Kasım tarihleri ​​arasında ABD’nin San Francisco kentinde gerçekleştirilecek.

APEC toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilecek Çin-ABD zirve toplantısı merakla bekleniyor.

Gözlemciler, iki ülke arasındaki ilişkilerin istikrara kavuşturulmasının, giderek bilinmeyen ve karmaşık hale gelen dünyada güvenlik ve emniyetin artmasına yol açacağına inanıyor. ekonomiDünyanın istikrarını sağlayabileceğini düşünüyor, dolayısıyla bu zirve bir umut işareti.

“Asya ülkeleri, Çin ve ABD liderleri arasında yapılacak bu toplantıya büyük önem veriyor. İki liderin görüşmesi bir mesaj veya umut sinyali olarak değerlendiriliyor. Asya ülkeleri, iki ülkenin koruyucu olarak üzerlerine düşeni yapmasını bekliyor. Toplantı küresel ekonomik kriz bağlamında dünya için çok önemli bir rol oynayacak.”

“Asya-Pasifik dünya için ekonomik büyümenin merkezi olmaya devam edecek, bu nedenle en büyük iki oyuncunun aralarındaki farklılıkları konuşabilmesi çok önemli. Bu APEC toplantısının öneminin de burada yattığını düşünüyorum.”

“Bu iki büyük oyuncunun farklılıklarının üstesinden gelebilmesi ve önemli konuları ele almak için birbirleriyle çalışmaya devam edebilmesi çok önemli. Çin-ABD ilişkilerini istikrara kavuşturmak, giderek belirsizleşen ve karmaşık hale gelen dünyada güvenlik ve ekonomi için bir denge sağlayabilir.”

SES 4 (İngilizce): KOH KING KEE, Malezya’daki Yeni Kapsayıcı Asya Merkezi Başkanı:

“Çin-ABD ilişkileri dünyadaki en önemli ikili ilişkilerdir. Küresel sorunlar bu iki büyük gücün işbirliği olmadan çözülemez. İki ülkenin iletişim kanallarını açık tutması gerektiği yönünde artan bir duygu var gibi görünüyor.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Seul, Jakarta, Manila ve Kuala Lumpur’dan haber veriyor.

(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu