Haber

Adıyaman’ın 5 aylık deprem raporu: Enkazların arasında yalnızlık korkusu başladı…

ADIYAMAN – Adıyaman’da Maraş merkezli depremlerde yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybetti. 1485 binanın yıkıldığı, 4 bin 85 binanın da ağır hasar gördüğü kentte, depremin ilk günlerinde görülen panik yerini sakinliğe bıraktı.

Bunda çadır ve konteyner kentlerin kurulması ve gıda gibi temel ihtiyaçların giderilmesi büyük rol oynuyor. Depremin üzerinden yaklaşık 150 gün geçtikten sonra depremzedelerin gelecek kaygısı duymaya başladığını görmek mümkün.

Depremzedeler, sığındıkları çadır ve konteynırlardan ne zaman çıkıp kalıcı konutlara yerleşeceklerini merak ediyor.

Harabelerin ortasında seyyar bir manav satış yapmaya çalışıyor.

Adıyamanlılar yalnız kalmaktan korkuyor

6 Şubat depremleriyle birlikte Adıyaman’ın bazı mahallelerinde toplu bina yıkımları yaşandı. Havadan çekilen görüntülerde bazı bölgelerde büyük moloz yığınları görüldü. Depremin ilk günlerinde Adıyaman halkı, depremden etkilenen diğer iller gibi arama kurtarma çalışmalarının zamanında başlamamasından, barınma, su, yiyecek, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmadığından şikayet etti. zamanında karşılanmamış

Şimdi moloz yığınlarının olduğu yerde büyük boşluklar oluştu. Adıyaman halkı depremin ilk günlerinde şikayetlerini azalttı. Bu sakinlik hali, derin bir gelecek kaygısına dönüştü.

Çünkü seçimler bitti; yardım ve deprem bölgesine gidiş geliş azaldı. Çadır kentlerde yemek veriliyor, sahra tuvaletleri ve duş kabinleri var. Ancak devlet tüm çadırkentleri kontrol altında tutuyor ve bu nedenle ihtiyaçların belirlenmesinden karşılanmasına kadar olan süreci yönetecek bir sivil girişimin gelişmesine izin vermiyor. Bu durum depremzedeleri bir şeyler yapmaya mecbur bırakmaktadır.

Depremden etkilenen diğer kentler gibi Adıyaman da azalan yardımlarla baş başa kalma telaşında.

ARTAN KİRALARIN DÜŞMESİ BEKLENMİYOR

Hatay, Urfa, Malatya ve Maraş’ın konut sorunu Adıyaman’da da var. Tahribatın az olduğu yerlerde kira fiyatları fırladı. Adıyaman’da 5 ayın ardından ‘sular sakinleşse’ de kiraların düşmesi beklenmiyor.

Adıyaman’da hayatın normal akışına döndüğüne dair bazı işaretler var. Şehrin eğlence mekanlarından biri olan alışveriş merkezi açıldı. Açık restoran, kafe, hatta kuyumcu ve giyim mağazaları bulmak da mümkün. Şehir merkezinde de bir insan kalabalığı var. Ancak şehir merkezindeki birçok dükkan halen kapalı. Bazı esnaf depremde öldü, bazıları şehri terk etti. Bu dükkanların açılması ve kent ekonomisine katkı sağlaması zaman alacak gibi görünüyor.

Adıyaman’ın bir diğer gündemi de kaldırılmayan bina molozları… Ağır hasarlı binaların yıkımı henüz yapılmadı. Ağır hasarlı binalar ayakta bile afet gecesini hatırlatmaya devam ediyor ve bu da Adıyamanlıların psikolojik olarak toparlanmasına engel oluyor. Depremi anımsatan görüntüler hayatın normale dönmesini engelleyen unsurlardan biri olarak duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu