Ekonomi

Adalet Bakanlığı harekete geçti: ABD’de milyar dolarlık kripto para vurgunculuğu

Investing.com – ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Avustralyalı kripto para girişimcisi Sam Lee’yi, Rodney Burton ve Brenda Chunga’yı milyar dolarlık kripto dolandırıcılığıyla suçluyor.

29 Ocak’ta açıklanan suçlamalara göre Lee liderliğindeki üçlü, HyperFund olarak bilinen yatırım platformu aracılığıyla 1,89 milyar dolarlık bir kripto dolandırıcılık planı düzenlemekle suçlanıyor.

  • Borsa bilgileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere, yatırımlarınızdan faydalanmanıza yardımcı olacak tüm araçlara InvestingPro ile erişin! InvestingPro’yu seçtiğiniz plana göre %60 indirimli almak için indirim kuponumuzu kullanabilirsiniz. INVTROZEL2 koduyla 2 yıllık abonelikte indirim kazanın. Son gün 31 Ocak. KAYIT İÇİN TIKLAYIN.

HyperFund’un sözde kazançları aldatılmış yatırımcılara söz veriyor

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre Lee ve suç ortakları, günlük pasif kar vaadi vererek yatırımcıları HyperFund üyeliği satın almaya ikna etti. Ancak asıl vurgun, şirketin iddia ettiği büyük kripto madenciliği faaliyetlerinden elde edilen gelirlerle yapılıyordu. Gerçekte HyperFund’un böyle bir operasyonu olmadığı ortaya çıktı ve yatırımcı çekimleri Temmuz 2021 itibarıyla durduruldu.

Adalet Bakanlığı, Lee’yi menkul kıymet dolandırıcılığıyla, Burton’ı da lisanssız para transferi işi yürütme kabahatiyle suçluyor. Chunga suçunu kabul etti ve üç yıl hapisle karşı karşıya kaldı.

Üçlü daha sonra federal bölge hakimi huzurunda yargılanacak. Kusurlu bulunmaları halinde Lee ve Burton en fazla beş yıl, Chunga ise en fazla üç yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu