Haber

Abdüllatif Şener’den ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ Eleştirisi: “Birilerine Rahatlık, İmtiyaz ve Güç Sağlamış Olabilir.

CHP Konya Abdullatif Şener, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarının bütçe görüşmelerinde; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ilgili “Bu değişiklik birilerine bireysel rahatlık, imtiyaz ve güç sağlamış olabilir, ‘Ülkeye ne sağladı?’ diye bakarsanız, ülkeye sadece zarar vermiştir. Kamu menfaatlerinin öncelendiği bir Türkiye değil kişisel, bireysel menfaatlerin, çıkarların öncelendiği bir Türkiye ortaya çıkmıştır. Bütün ekonomik göstergeler bozulmuştur o günden bugüne kadar, ‘Şu ekonomik gösterge de güzele gerçek gitti’ diye gösterilebilecek hiçbir rakam bulamazsınız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşların 2023 yılı bütçeleri, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla görüşülüyor.

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, görüşmelerde söz alarak değerlendirmelerde bulundu. Şener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni “Bu yeni içinde bulunduğumuz hükümet sistemi sahiden başarılı olamamıştır. Datalara baktığımız vakit, yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar daima başarısız olmuş, başarısızlıklarını egale etmiş ve bugüne gelmiş bir hükümetten ve bu hükümetin icrai faaliyet yaptığı sistemden kelam ediyoruz. Aslında, yararlı mıydı, ziyanlı mıydı tartışmalarını da çok manalı bulmuyorum zira uzun iktidar periyodundan sonra aslında böylesine bir rejim değişikliğinin yalnızca iki hedefi vardı yani ismine ne derseniz deyin, onlar kamuflajdan ibaret” sözleriyle eleştirdi.

“SORUMSUZ, SORGULANAMAZ…”

Şener, “2017’deki Anayasa değişikliğinin, Anayasa değişikliğiyle gelen sistemin ortaya çıkışındaki iki hedeften birincisi. Hükümet edenlerin mutlak yetki sahibi olma istekleri vardı, iradeleri vardı. Parlamenter demokrasinin istikrar kontrol düzenekleri içerisinde kendilerini rahat hissetmeyen yahut kişisel manada ulaşmak istedikleri yerlere ulaşamayan mevcut iktidar, yetkilerini genişletme muhtaçlığı duymuştur ve merkezileştirme gereksinimi duymuştur ve bu değişiklik, rejim değişikliği buradan ortaya çıkmıştır. İkinci nedeni ise, hem çok yetkili olmak istemiştir mevcut iktidar, hükümet hem de çok sorumsuz ve sorgulanamaz olmak istemiştir. Bu ikinci gayesini da Anayasa değişikliği sırasında sağlamıştır” dedi.

“BU DEĞİŞİKLİK BİRİLERİNE FERDÎ RAHATLIK, İMTİYAZ VE GÜÇ SAĞLAMIŞ OLABİLİR, ÜLKEYE YALNIZCA ZİYAN VERDİ”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişi de kapsayan Anayasa değişikliğine atıf yapan Şener, “Bu değişiklik birilerine ferdî rahatlık, imtiyaz ve güç sağlamış olabilir, ‘Ülkeye ne sağladı?’ diye bakarsanız, ülkeye sadece zarar vermiştir. Kamu menfaatlerinin öncelendiği bir Türkiye değil kişisel, bireysel menfaatlerin, çıkarların öncelendiği bir Türkiye ortaya çıkmıştır. Bütün ekonomik göstergeler bozulmuştur o günden bugüne kadar, ‘Şu ekonomik gösterge de güzele gerçek gitti’ diye gösterilebilecek hiçbir sayı bulamazsınız” diye konuştu.

“SEFALET ENDEKSİ’NDE TÜRKİYE, ARJANTİN’İ DE GEÇMİŞ, DÜNYA ŞAMPİYONU OLMUŞ VAZİYETTE”

Ekonomiye değinen Şener, “Sefalet Endeksi diye bir şey var, bu son vakitlerde ortaya çıkmış bir endekstir. Evvel enflasyon ve işsizliğin toplamını almak suretiyle bu endeksi belirliyorlardı ama son yıllarda bunda kimi gelişmeler sağladılar, kimi indirimler ve ekler yapmak suretiyle tekrar şekillendirdiler. Şu anda geldiğimiz nokta Sefalet Endeksi’nde Türkiye, Arjantin’i de geçmiş, dünya şampiyonu olmuş vaziyettedir ve daima bozuluyor bu Sefalet Endeksi” dedi.

“POLİTİKA FAİZİ DEDİĞİMİZ ŞEY MERKEZ BANKASI’NIN BANKALARA VERDİĞİ PARADAKİ FAİZ, ONUN DIŞINDAKİ FAİZLERİ İFADE ETMİYOR”

İktidarın “politika faizi” politikalarını Şener, “Politika faizi dediğimiz şey Merkez Bankası’nın bankalara verdiği paradaki faiz. Yoksa onun dışındaki faizleri tabir etmiyor. Bu siyaset faizi düşürüldü, ‘Faizle mücadele ediyoruz’ diyen hükümet maalesef tam faizci bir hükümet olduğunu göstermiştir. Devletin iç borçlarına bakıyoruz, tarihte hiçbir faiz anaparayı geçmediği halde bu hükümet geçen nisan ayından itibaren iç borç faizlerinin anaparayı geçtiği bir noktaya getirmiştir Türkiye’yi. Eski yıllara bakın hep anapara faizinden daha fazladır. Bu hükümet, bu iktidar döneminde de öyledir ama ilk defa Nisan 2022’de bir baktık ki iç borç anapara ölçüsü 1 trilyon 483 milyar iken faizler bunu aşmış, 1 trilyon 743 milyar olmuş ve o günden bugüne de devam ediyor” diye kıymetlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu