Ekonomi

ABD’de konut sektörüne büyük darbe! 28 yılın en düşük seviyesinde

Üç ayın en yüksek mortgage oranları ABD’de konut piyasasında görülürken, konut satın alma başvurularında kullanılan gösterge 28 yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD’de ev satın alma başvurularının bir göstergesi geçen hafta 1995’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi ve üç ayın en yüksek ipotek oranları istikrar kazanan konut piyasasına çarptı.

2015’ten beri en büyük düşüş

Çarşamba günü açıklanan bilgilere göre Mortgage Bankacıları Derneği’nin Konut Mortgage Uygulamaları Endeksi, 17 Şubat’ta sona eren ayda yüzde 18’den fazla düşerek 147,1 ile 2015’ten bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

30 yıllık sabit mortgage faizi 23 baz puan daha yükselerek yüzde 6,62’ye çıkarak Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan, beş yıl vadeli dalgalı konut kredisi faizinde artış gözlendi.

2010’dan beri en yavaş yüzüne düştü

Rapor, Fed’in geçen yıl hızlı enflasyonla başa çıkmak için yaptığı faiz artırımlarının etkisini ve merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini artırmaya devam edeceği beklentilerini gösteriyor. Daha sık güncellenen Mortgage News Daily, Salı günü 30 yıllık mortgage faizini yüzde 6,87 olarak belirledi.

Salı günü yayınlanan diğer veriler de, daha önce satın alınan konut satışlarının Ocak ayında art arda 12. ayda düşerek 2010’dan bu yana en yavaş hızına gerilediğini gösterdi.

Mortgage başvurularının yüzde 75’inden fazlasını kapsar

MBA’in finansman başvuruları endeksi geçen hafta yüzde 2.2 düşerek üç haftanın en düşük seviyesine indi. Genel ipotek başvurularının göstergesi, Eylül ayının son haftasından bu yana en büyük düşüş olan yüzde 13’ten fazla düştü.

1990’dan beri haftalık olarak yürütülen MBA anketi, ipotek bankacıları, ticari bankalar ve tasarrufçuların yanıtlarını kullanır. Bilgiler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm perakende konut ipoteği başvurularının yüzde 75’inden fazlasını kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu