Haber

Türkiye’de 9 kişide tespit edilen Eris varyantının belirtileri neler?

sağlık Bakanı Fahrettin Koca 50’den fazla ülkede tespit edilen koronavirüsün Eris varyantının ülkemizde 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Bu açıklamanın ardından Eris varyantının belirtileri merak konusu oldu.

SEMPTOMLAR NELER?

Uzmanlar, yeni varyantın semptomlarının diğer varyantlara benzer göründüğünü belirtti. Birçok uzman, Eris’in semptomlarının ateş, öksürük ve yorgunluğun yanı sıra burun akıntısı, baş ağrısı ve kas ağrısının da bulunduğunu ve soğuk algınlığı, grip veya zatürre gibi hissedilebileceğini belirtti.

“BELİRTİLERİ OLANLAR PCR TESTİ YAPTIRMALI”

korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener de, koronavirüse ilişkin genel şikayetlerin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “Şikâyetler aynı; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, eklem ağrıları, göz arkasında ağrı, kuru öksürük, halsizlik. Önemli. Bu belirtileri gösteren vatandaşlarımızın mutlaka COVİD-19 PCR testi yaptırması gerektiğinin altını çiziyorum.” Faydaları var.”

BAKAN KOCA: ENDİŞE EDİLMEMESİ GEREKEN BİR GELİŞME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da olay haberini duyurduğu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “ENDİŞE EDİLMEMESİ GEREKEN BİR GELİŞMEDİR. Hastalık yapma gücünün düşük olduğunu bildiğimiz Eris varyantı” Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide virülans görüldü. Yurt dışından temasları var ve aynı illerde bulunuyorlar. Mevcut tedbirlerimize ve günlük yaşamımıza devam ediyoruz.” “Yapacağız. Bu durum diğer ülkelerde de yaygın, bizde de yaşanması muhtemel. Yaşlılarımızı, kronik hastalarımızı koruyacağız.”

DÜNYADA ARTIŞ GÖRÜLÜYOR

DSÖ geçtiğimiz haftalarda EG.5 (Eris) varyantına ilişkin yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre, daha önce “gözlem altındaki varyant” olan ve durumu “izlenecek varyant” olarak değişen Eris’in yaygınlığında istikrarlı bir artış yaşanırken, 7 Ağustos itibarıyla 7 binin üzerinde örnek paylaşıldı. 51 ülkeden.

ÖNCEKİ SEÇENEKLERLE KIYASLANDIĞINDA RİSK DÜŞÜK

Mevcut kanıtlara dayanarak, Eris’in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Kovid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde “küresel olarak düşük” olarak değerlendirildi. Eris’in özelliklerine göre küresel olarak yayılabileceği ve vaka artışına neden olabileceği kaydedildi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu ilacın halk sağlığı riski, önceki dolaşımdaki varyantlara yakınlığı nedeniyle daha düşük.

Alakalı haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu