Haber

Meksika’da ‘Yenilebilir Böcekler Festivali’: 37 farklı tat sunuldu

Meksika’nın başkenti Mexico City’de düzenlenen Bichopolis Böcek Festivali’nde ölü veya canlı eklembacaklı türlerinden biri olan akrepler ve tıslayan hamamböcekleri içecekler eşliğinde satışa sunuldu.

Avrupalıların Orta Amerika’ya gelişinden önce, Meksika’da yaşayanlar, yüksek bir protein kaynağı olan 100’den fazla yenilebilir böcek türü içeren bir diyet yiyorlardı.

Organizatörler, böceklerin protein, vitamin ve mineral açısından zengin olduğunu vurgulayarak, bu besin kaynaklarının çevre için daha faydalı olduğuna dikkat çekti.

Festival süresince Meksika ve dünya mutfağından birçok farklı böcek yemeği sunuldu. Bu lezzetler arasında çekirge, akrep, tırtıl ve hamam böceği gibi 37 çeşit böcek kullanılarak yapılan yemekler de yer aldı.

Ayrıca böcek yemlerinin lezzetli ve sağlıklı protein kaynaklarından biri olduğu vurgulanmıştır.

Öte yandan Bichopolis Böcek Yemi Festivali’ne katılanlar böcek yemeklerini tatma fırsatı bulurken böcek yemeklerinin yapımı hakkında da bilgi aldı.

Festival süresince böcek yemeklerinin nasıl hazırlandığına dair atölye çalışmaları ve seminerler de düzenlendi.

Bichopolis Böcek Yemi Festivali ise Meksika’da sürdürülebilir gıda hareketine katkıda bulunuyor ve böcek yemi kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

mazgirtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu